Nedir

Gerçek İle Hayal Arası: İlluminati

Editör by bilgisepeti

İlk duyulduğunda şaşkınlık ile birlikte inanma inanmama arası gidip gelinen, anlamı bilinmese bile gizemli bir havası olduğundan ötürü olabilir mi gerçekten? Sorusunu akıllarda bırakan bir kelime ‘illuminati’. Hatta anlamı bilinmediği halde örgütmüş denmesinin yeterli olduğu ve uzaktan üçgen işareti yapıp bir gözün de kapatılarak şakaların konusu haline bile gelen bir kavram olmayı başarmıştır.

Aydınlanırken Meraklandırıyoruz

1 Mayıs 1776 yılında Adam Weishaupt isimli Alman hukukçu tarafından kurulmuştur. Rönesans zamanına denk düşen bu kuruluş yılı illuminati kelimesinin anlamını da ortaya koymaktadır. Aydınlanmış Olanlar şeklinde nitelenen bu kelime insanların düşüncelerini özgür kılmak ve dinin etkisini özellikle dogmatik düşünceyi ortadan kaldırmayı amaç edinmiştir. Bu küçük gibi görünen adımlar aslında büyük projeye giden bir yoldan ibarettir. 12 kişi ile başlamış (farlı sayılar söylenmekte) ve gittikçe büyüyerek bir örgüt haline gelmiştir.

illuminati-nasil-devam-eder

19 yy da ise Hegel’in katılımı ile Karl Thedor’un bütün gizli örgütleri dağıtmasının ardından, örgüte yeni bir canlılık gelmiştir.Örgütün idealini oluşturan düşünce ise tek din ve yeni-dünya gibi kavramlardır. Buradaki tek tip yaratma fikri görülmektedir. Acaba Weishaupt, aynı zaman dilimi içerisinde yaşayan Immanuel Kant’ın düşüncelerini içerdiği Edebi Barış eserinden etkilenmiş olabilir mi ya da tam tersi bir algı yaratma isteği geliştirmek kim bilebilir.

Dünyayı Yaratacağız Nasıl Mı? Yıkarak

Kendi amaçları doğrultusunda ülkeler arası çatışmaları, ekonomik krizleri kolayca yaratabilmektedirler. Kaos ile gelen düzene olan inançları dünya üzerindeki olayları meydana getirmektedir. Bir nevi (ellerinde kartlar olduğu söyleniyor) dünyanın falına bakılmaktadır. Nerede, ne zaman hangi olay gerçekleşecek hepsi hali hazırda bulunmaktadır. Buna en açık örnek 11 Eylül Olayları verilmekte. Takip eden örnekler ise petrol oluşumları ile ilgili.

illuminati-nedir

Bu alınan kararlara sağlam kaynaklar oluşturulmaktadır. Birçok zengin işadamı özellikle ABD’den katılımın çok fazla olduğu söylenmektedir. Bu insanlar dünya petrol pazarında ve en zengin bankalarda söz sahibi olan insanlardır.

Mesele Sadece Siyasi Değil

Büyük patronlar ile iş yapmak kolay gibi görünmektedir. Çünkü onlara ulaşmak örgütünde işareti olan üçgen göz kadar gizli fakat ortadadır. Üstelik onları ikna etmek üstlerine Baphomet ( lanetli bir yaratık) göndererek kolayca olacak bir şeydir. Peki ya diğer insanlar.

Dünyanın merkezi olarak adlandırılan bu örgüt bilgisayar oyunları, çizgi filmler ve reklamlar ile evlere rahatça girmektedir. Bunun dışında çok ünlenen kişileri üye olarak seçmektedirler ya da tam tersi üyesi olan aniden yükselmektedir. Yabancı ve yerel birçok kişiyi örgüt ismi altında görebilirsiniz.

Yorum Yap