Eğitim Teknoloji

Google Adwords Sertifikası Almak için Ne Yapmak Gereklidir?

Google Adwords Sertifikası almak için Google reklamları konusunda google’ın firmasının hazırlamış olduğu sınavları geçebilen uzman kişilerin bu konuda yetki ve bilgi sahibi olduğunu gösteren önemli bir sertifikadır. Bilindiği gibi Google tarafından verilen Adwords ve Analytic sertifikaları bulunmaktadır. Buradaki sertifikalar neredeyse her ülkede ve firmada geçerli olan sertifika türüdür. Türkiye’de ise bu sertifikaların öneminde ise iş başvuru zamanında etkili olmasının yanı sıra sizi bir adım önde gösterecektir. Google firmasının kendi bünyesinde 4 adet sınava girebilirsiniz. Girmiş olduğunuz sınavda 3 tanesinde geçme durumunuzun olması durumunda sertifika almaya hak kazanırsınız. Peki Google adwords sertifikası nasıl alınır konusunda sizlere aşağıdaki 4 sınav hakkında bilgilendirme veriyoruz.

  1. Sınav Reklamcılık ve Temeli

    google-partner

 

Bu sınavda sizlere Google Adwords hakkında en temel bilgiler sorulmaktadır. Çevrimiçi olarak reklamcılık hakkında bilmeniz gereken temel bilgilerinizi bu sınav ölçmektedir. Bu sınav içerisinde Adwords hesabı yönetimi ve hesap kampanyaları, reklam yerleştirmeleri, anahtar kelime ve yerleşimi gibi birçok temel konu ele alınmaktadır. Google adwords sınavı 113 soru ile sizlere 120 dakika verilmektedir. Bu sınavda başarılı olmanız için 96 soruyu doğru cevaplamanız gereklidir. Yaklaşık olarak %85 başarı oranı yakalamanız gerekiyor. Bu sınavı başarılı geçmeniz durumunda bir sonraki adım olan ileri düzey sınavlarından birine girerek, başarılı olarak bitirirseniz o alanda sertifika almış olacaksınız.

  1. Sınav Arama Ağı Reklamcılığı İleri Düzey Sınavı

google-adwords-reklamlari

Bu sınav türünde 1. Sınavı geçtikten sora girebileceğiniz iki ileri düzey sınavlardan bir tanesi olarak görülmektedir. Konularda benzerlik görebileceğiniz gibi ancak bu sınavda daha detaylı bilgileri bilmeniz gereklidir. Bu sınavda teklif verme ve bütçe oluşturmanın yanı sıra adwords araçları ile optimize etme birden fazla hesap yönetimi gibi konular yer almaktadır. Bu sınavın sorusu ise 109 soru olduğu gibi sınavda %80 başarıya ulaşmanız gereklidir. Burada 87 doğru soruyu cevaplamanız durumunda bu sınavdan başarılı olmuş sayılıyorsunuz. Ayrıca bu sınavdan önceki ilk temel sınav ile ileri adwords sınavını geçmeniz durumunda sertifika almaya hak kazanmış olacaksınız.

  1. Sınav Raporlama ve İleri Düzey Adwords Analizi

google-adwords-reklam-nasil-verilir

Buradaki sınav daha ileri olmasının yanı sıra Analytics,  Adwords Rapor Merkezi ve teknikleri ile yapılan bir sınav türüdür. Bu sınavda ileri düzeyde hesap performansının sorulmasının yanı sıra analytics hesap kullanımına kadar birçok optimize konusunda yer almaktadır. Bu sınavda başarı oranı %75 olarak belirlenmiştir. 100 sorudan en az 75 soruyu cevaplamanız gerekmektedir.

google-adwords

Yorum Yap