Nasıl Yapılır Nedir Teknoloji

Gözlemevi Nedir?

Editör by bilgisepeti

Türkçeleştirilmiş anlamı ile Gözlem ve Ev kelimelerinin birleşimi ile oluşmuştur. Eskiler daha çok Rasathane diye biliyor olsa da aslında anlam olarak tamamen aynı olacak şekilde rasat (gözlem) ve hane (ev) kelimelerinin birleşiminden meydana gelmektedir. Peki ama gözlemevi nedir ve ne işe yarar?

gozlemevi-nedir

Gözlemevinin Tanımı

Dünya veya uzay ile ilgili her türlü incelemenin yapılması için bilimin Astronomi, Meteoroloji, Jeoloji, okyanus bilimi ve volkanoloji gibi özelleşmiş alanlarda verilerin toplandığı yerdir. Sadece uzaya ve yıldızlarla gezegenlere bir teleskop aracılığı ile bakmak için değil aynı zamanda dünyamız ile ilgili bilgiler toplamak için de kullanılırlar ve örneğin jeolojik olarak depremlerin kaydedildiği ve incelendiği rasathaneler vardır. Gözlemevlerinin en eskileri arasında bugün İngiltere sınırlarında bulunan Stonehenge bir örnek olarak gösterilebilir. İnsanlar çok eski çağlardan beri yıldızların ve onarın dizilimlerine ilgi duymuş, bazen açıklayamadıkları bu olaylara özel yapılar inşa etmişlerdir. Dolayısıyla gözlemevi tanımsal olarak bir bina veya laboratuvarı işaret edebileceği gibi ilkel zamanlardan kalma çok daha büyük alanları veya yapıları da anlatabilir.

Gözlemevinde Yapılan Farklı Alanlardaki Çalışmalar

Astronomik çalışmalar için kullanılan gözlemevlerinde güneş sistemimizdeki ve galaksimizdeki diğer gezegenler, cisimler, güneş ve ay hakkında bilgiler toplanmakta, bu bilgiler sürekli olarak paylaşılmakta ve yeni keşifler yapılmaktadır. Gözlemevlerinin çoğu yere konumlandırılmış tercihen atmosfer etkisinin az olacağı yüksek dağlarda kuruludur ve optik veya radyo teleskop aracılığı ile gökyüzüne bakar şekilde ayarlanmışlardır. Yerdeki gözlemevlerinin dışında atmosferin yapılan gözlemler üzerindeki etkisini yenmek için uçaklara kurulu teleskop ve benzeri cihazlar sayesinde havadan araştırma yapan (ör: SOFIA) gözlemevleri olduğu gibi Hubble Uzay Teleskobu gibi dünyanın yörüngesinde dönen ve atmosferin dışından çalışmalar yapan gözlemevleri de mevcuttur.

Astronomik çalışmalar dışında kullanılan gözlemevlerine bir örnek ise volkanoloji üzerine bilgi toplayan Hawai Volkan Gözlemevi’dir. Burada civardaki volkanlar sürekli olarak gözlenmekte, sebep oldukları küçük depremler incelenmekte ve olası patlamaların zamanı tahmin edilmeye çalışılmaktadır.

gozlemevi-nicin-kullanilir

Gözlemevlerinde her zaman teleskop olur mu?

Gözlem evleri yaptıkları araştırmaların türüne ve amacına göre farklı gözleme yöntemleri üzerine özelleşebilirler. Uzaydan gelen ışıkları optik teleskoplarla inceleyenler olduğu gibi bazı gözlemevleri kelimenin tam anlamıyla uzayı ‘dinlerler’. Radyo teleskobu denen özel cihazlar uzaydan gelecek radyo dalgalarını algılamak konusunda çok hassastır ve onları dinlerler. Radyo teleskopları kullanarak çalışan gözlemevleri arasında dünya dışı akıllı yaşam olasılığın arayan kuruluşlar bile mevcuttur.

Yorum Yap