Yaşam

Hamilelikte Yenilmeyecek Gıdalar Nelerdir?

Hamileliğiniz hem bebeğinizin hem de sizin sağlığınız adına pek çok açıdan titizlikle yaşanması gereken bir süreçtir. Bu süreçte sizin sağlığınız ve bebeğinizin sağlıklı gelişimi hakkında en önemli konu sizin iyi ve özenle beslenmenizdir. Hamileliğiniz sürecinde beslenmeniz konusunda uzman bilgisine başvurmanız sonrası alabileceğiniz basit önlemler ile bebeğinizin sağlığını riske atmamış olursunuz.

sushi-tuketilmemesi-gerekenler

Hamileliğiniz Sürecinde Yememeniz Gereken Besinler;

Öncelikle bebeğinizin salığını doğrudan olumsuz etkileyecek bu nedenle kesinlikle yenmemesi gereken besinlerden bahsedelim. Çiğ veya az pişmiş et ürünleri Sallmonella ve Toksoplazma başta olmak üzere çeşitli bakterileri barındırabilir bu nedenle bu ürünlerden ve bu ürünleri içerik olarak taşıyan yiyeceklerden uzak durmalısınız. Çiğ Yumurta, çiğ süt ve çiğ sütten ya da pastörize edilmemiş süt ürünlerinden üretilen peynirler, çiğ balık tüketimi yine parazit ve bakteri nedeni ile tercih edilmemesi gereken gıdalardır.

hamilelikte-yenilmemesi-gerekenler

Balık tüketimi hamilelik sürecinde sizin ve bebeğinizin gelişimi açısından oldukça önemli ve sağlıklıdır. Ancak bu ürün gurubunda da dikkat edilmesi gereken detay derin sularda yasayan dip balıklarının ve bazı deniz kabuklularının cıva içeriğine sahip olması nedeni ile tüketilmemelidir.

Hamilelik Sürecinde Tüketilmemesi Önerilen Az Riskli Besinler;

Yeşil yapraklı sebzeler hamileliğiniz süresince hem çiğ hem de pişmiş olarak tüketmeniz önerilen sağlıklı ve besin değeri yüksek olan ürünlerdir. Bu ürünlerin özellikle çiğ tüketilmesi durumunda sizin ve bebeğinizin sağlığı açısından tehdit oluşturmasını engellemek çok iyi şekilde temizlendiğinden emin olmanıza bağlıdır. Dezenfekte olmaları için tüketmeden önce 10 dakika sirkeli suda bekletmek ve durulamak yeterli olacaktır.

 

Aşırı yağlı yemekler, aşırı tuz ve aşırı şeker tüketimi hamileliğinizde tercih edilmemesi gereken yiyeceklerdir. Bunlara ek olarak sık tükettiğiniz bitki çaylarını hamileliğiniz sürecinde de içebilirsiniz ancak bazı bitki çaylarının tüketimi zamansız doğum ve düşük riski ile hamileliğinizi olumsuz etkileyeceğinden önerilmemektedir. Önerilmeyen bitki çayları dışında içeriğini bilmediğiniz karışık bitki çayları ve bu bitkilerin birbiri ile etkileşimi de zararlı sonuçlar doğurabilir.

fast-food

Hazır ve hızlı tüketim gurubunda olan fast food türü yiyecekler ve içecekler de hamileliğinizi olumsuz etkileyecek tüketilmemesi önerilen yiyecekler gurubunda yer alır.

Dondurulmuş Gıdalar Ve Dolaba Giren Besinlerin Tüketimi;

Dondurulmuş gıdaların dondurulana kadar geçtiği işlemler bakteri üretimine sebep olabilir buna ek olarak yemeklerinizin buzdolabından düşük ısıda muhafaza edilmesi ve 3 defadan fazla ısıtılarak tüketilmesi de bu süreçte bebeğiniz ve sizin için zararlı olabilir.

 

Yorum Yap