Tarih

Hareket Ordusu Hakkında Bilgiler

Hareket Ordusu Hakkında Bilgiler
Editör by bilgisepeti

II. Meşrutiyet’in bildiri edildiği 1908 Temmuzundan bu yanlamasına iktidarı denetleyici İttihat ve Terakki Cemiyeti’ne aleyhinde oluşan tepki sonrası 1909’da yaşanan 31 Mart Ayaklanmasını bastırmak için, İttihatçıların Selanik’cilt Mahmut Şevket Paşa komutasında ve kolağası (kıdemli yüzbaşı) Mustafa Kemal’in kurmay başkanlığında İstanbul’a gönderdikleri 3. Ordu bünyesinde hazırlanan ve gönüllülerden oluşan ordudur.

Bir Takım kaynaklarda Bulgar çetecilerin de orduda yer aldığı belirtilir. Hareket Ordusu adını, erkanıharp (Harbiyeli) yüzbaşı Mustafa Kemal koymuştur. İlerleyen günlerde kurmay başkanlığına da Berlin’den gelen Kurmay Binbaşı Enver Bey getirilir. Ordunun baştaki kumandanı Hüseyin Hüsnü Paşa idi.

31 mart vakası hareket ordusu nedir hareket ordusu

Sultan II. Abdülhamid, kardeş kanı dökülmemesi için isyana müdahaleye müsade vermez. Hareket ordusu tepki olarak isyanı bastıracaktır. 3. Ordu Edirne ve Selanik’cilt yola çıkarak Mirliva (Tuğgeneral ile Tümgeneral rütbelerine eşdeğer) Mahmut Şevket Paşa idaresinde 1909’un 19 Nisan günü ayaklanma eden Osmanlı başkenti İstanbul’a girer. Ordunun İstanbul’a girdiği gün Mustafa Kemal imzalı bir bildiri yayınlanır. Isyan kısa sürede bastırılır ve başını çekenler idam edilir.

Kaynak : www.bilgisepeti.org farkıyla sunulmuştur

Yorum Yap