Faydalı Bilgiler Güncel

Her Yönüyle İstanbul Kanal Projesi

Editör by bilgisepeti

İstanbul’da kanal inşası projesi son yıllarda ciddi tartışmalara neden olsa da aslında bu proje sanıldığı gibi yeni değil. Antik Roma İmparatorluğu zamanlarından günümüze kadar birkaç kez böyle bir proje üzerine düşünülmüştür. Farklı nedenlerden dolayı bu projeler gerçekleşmese de son Kanal İstanbul projesi önümüzde yıllarda kullanıma açılacak.

her-yonuyle-istanbul-kanal-projesi

İstanbul Kanal Projeleri

İlk kanal projesinin Antik Roma’ya kadar uzandığını görüyoruz. Bugünkü Marmara ve Batı Karadeniz bölgelerinin bir kısmını kapsayan Bitinya eyaletinin valisi Plinius tarafından İmparator Trajan’a Sakarya nehrini Boğaza çıkaracak kanal projesi ve nehir taşımacılığından bahsedilmiştir. Osmanlı Devleti döneminde 16. Yüzyıl boyunca gündemde olan kanal için hatta Mimar Sinan tarafından proje çizilmiş, savaşlar yüzünden proje gerçekleştirilememiştir. Cumhuriyet yıllarında da Boğaz çevresinde bir kanal projesi tartışılmış, verimli olup olmayacağı incelenmiştir.

Kanal İstanbul güzergahında bir kanal yapımı için ilk tartışmayı ise dönemin Enerji Bakanlığı Müşaviri Yüksel Önem başlatmış, ardından DSP bu projeyi “Mega Proje” adıyla seçim programına eklemiştir.

Projenin Temel Özellikleri

Kanalın yeri ile ilgili iki proje vardı. İlki Büyükçekmece’nin batısından Çatalca istikametine düşünülmüştü. Daha sonra maliyeti düşürmek için Küçükçekmece Gölü’nün kullanılmasına ve kanalın bir kısmının gölden oluşturulmasına karar verildi.

Kanal projesinin temel amacı Akdeniz’den Karadeniz’e ve tersine geçişlerde tek güzergah olan İstanbul Boğazı’nı rahatlatarak burada yaşanabilecek kaza ve çevresel felaket risklerini en aza indirgemektir. Kanalın uzunluğu 40-45 km, genişliği yüzeyde 145-150 m dipte ise 125 m olacak. Suyun derinliği de 25 metre olacak. Projenin bitiminden sonra Boğaz’dan tanker geçişleri dönemi kapanacak.

Projenin gerçekleşmesinin ardından İstanbul’un Avrupa yakası ada haline gelecek.

istanbul-kanal-projesi

Mali Kaynaklar

Daha çok devlete ait arazilerden geçirilecek olan kanal, böylece, maliyetini kendi karşılayabilecek. Kısa sürede büyük yatırımları kendine çekecek olan proje sayesinde hem devlet arazileri değerlenmiş olacak, hem de ekolojik açıdan Boğaz’ın yaşadığı tehlikenin önüne geçilmiş olacaktır.

Yorum Yap