Kültür -Sanat

Hip Hop Nedir? Türleri Nelerdir?

Hip hop nedir? Hip hop 1970’lerin sonunda Amerika’da ırkçılığa ve ayrımcılığa maruz kalan, kötü koşullarda yaşayan siyahilerin kendilerine özel, eğlenmek ve bulundukları koşullardan uzaklaşmak için ortaya çıkardıkları bir kültürdür. Bu kültür kendi içinde Rap müzik, Grafiti, Break dans ve DJ’lik olarak 4’e ayrılır. Tamamen rahatlamak ve özgürlüğü hissetmek amacıyla ortaya çıkan bu kültür günümüzde hemen her kesimde benimsenmeye başlanmıştır. Gerek rap müzik alanında, gerekse grafiti, break dans ve DJ’lik alanında hatırı sayılır gelişmelere şahit olmuştur.

İki Farklı Kültür: East Coast / West Coast
East Coast

hip-hop-muzikler

1970’lerde Amerika’nın New York City bölgesi ve çevresinde doğan hip hop kültürünün bir alt türüdür. Adından da anlaşılacağı üzere daha çok ABD’nin doğu bölgesini kapsayan alanda ortaya çıkmış ve zamanla bu bölgeye dahil olan sanatçılarla ilerlemiştir. East Coast daha çok lirikaliteye önem veren ve agresif bir yapıya sahiptir. Çeşitli kafiyeler, vurgular bu türü öne çıkarır. East Coast türünde sanatçının sesinin güzel olup olmaması önemli değildir, önemli olan kafiyelerle, vurgularla agresif bir tavırla oluşturulan metaforları, olayları ve yaşanmışlıkları dışa vurmaktır. Flow yani akıcılık bu türde en gereken özelliktir. Notorious Big, bu türe örnek verilebilecek bir sanatçıdır.

West Coast

1980’lerin başında Amerika’nın batı bölgelerinde doğan West Coast Gangsta Rap ve G-Funk ağırlıktadır.  Hayat kadınları, para, uyuşturucu, cinsellik vb. yaşanmışlıklar West Coast’ın temelini oluşturmaktadır. 2pac, Snoop Lion ve Dr. Dre bu türe örnek verilebilecek sanatçılardır.

hip-hop-giyim

Rap Müzik

Rap müzik hip hop kültürünün temelini oluşturan müziktir. Anlamı “Rhytm and Poem” (Ritim ve Şiir) olan bu müzik türü Rap kelimesinin açılımı gibi görünse de İngilizce’de ağır eleştiri anlamına gelmektedir. Rap müzik, beat ile sözlerin birleşerek sert, ritmik bir şiir haline gelmesiyle hip hop kültürünün temelini oluşturur.

Break Dans

“Sokak Dansı” olarak bilinen, hip hop kültürüne ait danstır. Erkek break dansçılara b-boy, kadın break dansçılara ise b-girl denir.

Grafiti

hip-hop-grafity

Sprey boyalarla topluma açık alanlarda duvarlara, tren garlarına, trenlere vb. yerlere görsel efektler oluşturularak yapılan resim veya yazılardır. Grafiti yapan kişilere Writer denmektedir. Grafiti bir sokak sanatıdır bu yüzden de Writer’lar sokak sanatçılarıdır.

DJ

hip-hop-dj

Açılımı Disk Jokey olan, parçalar arası geçişi, müzik akışını kontrol eden kişiye verilen isimdir.

Beat: Rap müziklerde şarkıların alt yapıları / arka plan müzikleridir.

Beatbox: Beat kullanmadan ritimlerin bir insan tarafından seslendirilmesi sanatıdır.

Yorum Yap