Nedir Teknoloji

İOS 7 İnceleme

Editör by bilgisepeti

2013 yılının Haziran ayında çıkan, İPhone cihazlarında İPhone 4 ve sonrası nesillerde kullanılabilen İOS işletim sistemi. Apple’ın katı kurallarından sıyrıldığı, büyük yenilikler getirdiği İOS 7 güncellemesine şöyle bir göz atalım. Göze gelen yenilikler nelermiş, görebilmek adına:

ios7-yeni-tasarim

  1. Yeni Tasarım ve Denetim Merkezi

İOS 7 incelemesine ilk önce devrim niteliğindeki değişikliklerle başlayalım. Yeni denetim merkezinde tek bir tıkla Uçak Modu, Wi-fi, Rahatsız Etme, Bluetooth, Ekran döndürme kilidi, Ses kontrolü ve ekran parlaklığını açıp kapatabilirsiniz. Yine denetim merkezine gelmiş olan yeniliklerden olan kısa yol tuşlarından da söz etmemiz gerekecek. 4 adet olan bu kısa yol yeniliklerimiz: Fener, Hesap Makinesi, Saat ve Kamera özelliklerini içeriyor. Fakat, hızlıca mobil veriye geçmemizi sağlayacak kısa yol tuşumuz yine bulunmuyor. İOS 7; kişiler, mesajlar ve e-posta kısımları için daha sade ve beyaz bir ekran kullanmaya özen göstermiş durumda. Bu noktada Apple’ın en şık hareketlerinden biri de, bize ulaşmasını engellemek istediğimiz kişileri bloklama şansına sahibiz artık.

yeni-tasarimlar-ios

  1. Kamera

Bir telefonun belki de en çok kullanılan özelliğine geldi şimdi sıra. İOS 7’de kamera uygulamamız da güncellendi. Kamera özelliklerine güncelleme geldiği pek görülmese de, İOS 7’deki durumlar biraz farklı. İnstagram uygulaması artık hemen hemen herkesin cep telefonlarını süslüyor. İşte İOS 7’deki kamera güncellemeleri de buna hitaben yapılmış.

yeni-yuzu-ile-ios

Kare modunu kullanarak, İnstagram stili fotoğraf çekebilmek mümkün artık. Aynı zamanda ana kamera ekranından HDR özelliğini açıp kapatabiliyor, 9 renk seçeneğine sahip bir renk filtrelemesi uygulayabiliyor ve ön-arka kamera geçişlerini gerçekleştirebiliyoruz. Selfie çekimlerinin bu kadar revaçta olduğu bir dönemde, bu değişikliklerin gerçekleştirilmesi şarttı. Ve İPhone bunu başarmış görünüyor.

yeni-tasarimi-ile-ios

  1. Pil Ömrü ve Performans

Akıllı telefonlara geçtik geçeli, telefonlarla ilgili ana derdimiz pil ömürleri oldu. En nihayatinde elimizdeki telefonlar, akıllı! Eski telefonlarla ne güzel, günlerce, hatta bazı akılsız telefon modellerinde bir haftaya yakın süreyle cep telefonlarımız şarj ihtiyacı duymuyordu. Kapandı işte o devirler. Çünkü; artık bir telefondan beklenen yalnızca arama yapması ve mesaj çekmesi değil; aynı zamanda aktif bir şekilde internete girebilmesi ve hayatımızı kolaylaştırması. İOS 7, işlevsel pek çok özelliğin eklenmesiyle birlikte, ne yazık ki, İOS 6’ya oranla daha fazla pil tüketiyor. Fakat bu kabul edilebilir bir oranda, yani, pil ömrü ve performans oranlamasını baz alacak olursak İOS 7’nin sağlamış olduğu şartlar gayet makul.

Yorum Yap