Nasıl Yapılır Nedir

İş Güvenliği ve Önemi Nedir?

Editör by bilgisepeti

İş güvenliği denildiğinde daha çok akla işçi güvenliği gelmektedir. İş güvenliği nedir? İş güvenliği kanun ve yönetmelikler ile çalışanların güvenliğini sağlamaya yönelik olan bütün çalışmalardır. İşlerin yolunda gitmesi ve zamanında yapılması için bu işi yapacak olan kişilere ihtiyaç duyuluyor. Her iş grubunun mutlaka yaşam ve güvenliği olumsuz etkileyen yönleri riskleri vardır.  Her işin risk oranı farklı ölçülerde dır tabi.
is_guvenligi_nedir

Ve buna bağlı olarak kişide sebep olacağı durumlar ve etkilerden de farklılık görülür.  İş güvenliği bir nevi oluşabilecek olumsuzluklar karşısında öngörülü davranıp, gerekli önlemleri alabilmektir. Bu konuda çeşitli yasa, kanun ve yönetmelikler ile zorunlu iş güvenliği sağlamak durumu atılan en büyük adımlardandır. Oluşabilecek iş kazalarına önceden önlem alınabilir mi? Ya da bir iş kazası karşısında nasıl bir tutum  içinde olunmalı nasıl bir yok izlenmeli? Bu sorulara yanıt vermeyi ve uygulamayı da öğrenmek oldukça büyük önem taşımaktadır.

is_guvenligi

Herkesin çalıştığı iş dalı ve mevkisi ne olursa olsun mutlaka iş güvenliğinin sağlanması gerekir. İş sağlığı bilimi de bu konuda gelişmiş mühendislik ve tıp dalıdır.  Çalışan her bireyin çalışmış olduğu ortamda psikolojik, sosyal ve fiziksel anlamda rahatı sağlanmalı ve iş ile işçi uyumunun oluşturulması için gerekli olan bütün şartları oluşturmayı amaçlayan bilim dalı da oldukça etkindir. Ya da etkin olmalıdır.  İş güvenliği nedir? İş güvenliği ve sağlığı bütün olarak düşünülüp işçi ve iş arasındaki uyum sağlanmalıdır.  Bu sayede insan hayatını riske atmadan kaliteli bir üretimin yapılması mümkün olabilir. İş güvenliği sağlanması için gerekli tüm önlemler alınmasına karşın yine de oluşacak tüm olumsuzluklara kaza olarak nitelendirilebilir. Aksi halde sadece ihmal edilmiş bir durumdan öteye geçemez.

is_guvenliginin_onemi

İş güvenliği nedir? İş yapılırken güvenliği de sağlamak gerekir. Hem iş üretim için hem de çalışan işçi için bu gereklidir. İş güvenliği konusunda verilen eğitimler ile bir işin yapımı aşamasında oluşabilecek olumsuzluklara önlem alabilecek kaliteli elemanlar da yetiştirilmeye başlanmıştır.  Çalışanın ruhsal ve fiziksel açıdan güvenli olan çevre oluşturulması ile birlikte iş güvenliği sağlanmış olacaktır.  Bu şekilde çalışmaların artması ile birlikte gerçek anlamda çalışma alanları oluşturulmaya başlanıyor.  İş güvenliği ve sağlığının önemini toplum olarak algılamak ve benimsemek gerekiyor. Böylece ihmaller azaltılıp olası iş kazalarının önüne geçmek mümkün olacaktır.  Bu konuda da kanun ve yönetmelikler ile gerekli ve zorunlu hale gelen eğitim ve yetiştirilmiş uzmanların çalışması iş güvenliği konusunda gelişmeyi gösterir.

Yorum Yap