Din

İslam’da Büyünün Hükmü Nedir?

İslam’da Büyünün Hükmü Nedir?
Editör by bilgisepeti

Büyü veya Türkçe karşılığıyla sihir, insanı yatağa düşüren, hatta öldüren, karı koca arasını açan bir takım tılsımlardır. Sihir tesirli olsa da İslam dinince haramdır. Dinimiz sihir ve büyücülüğü yasaklar. Allah Resulü, yedi büyük günah aralarında büyü yapmayı da sayar. Bir insan, büyücünün her şeyi yapabileceğine inanırsa, Allah’a şirk koştuğunda kafir olur. Kuran-ı Kerim ve hadislerden bir takım yerleri okuyarak yapılmış büyüleri karışıklığa itmek caizdir.

Bilindiği üzere; Allah Resulüne yapılan sihir, Felak ve Nas süreleri ile bozulmuştur. Kuran-ı Kerim bize; “Düğümlere üfleyen büyücülerin şerrinden Allah’a sığınırım de.” demeyi emreder.

Allah (CC) Kuran-ı Kerim (Bakara: 102’de) şöyle buyurur; “Bu iki melek ‘biz ama sınav için gönderildik, sakın büyü ile kâfir olma’ demedikçe kimseye sihirden bir şey öğretmezlerdi.”

Nazar değdi diye insanların herhangi bir yere ya da eşyaya boncuk, nazarlık takması ise caiz değildir. Bunar cahiliyet devrinden kalma adetlerdir. Allah Resulü şöyle buyuruyor; “Muska ve sihir şirktir.” İnsan ve cin göz değmesine aleyhinde peygamberimiz, Felak ve Nas surelerini okuyup kendine üflediği söylenti edilmiştir. Muska ya da boncukları sağa sola takma, araba ve binalara kemik, biber yahut göz değmesine mani olacağı inancıyla bir şey asmak, kurşun dökmek tekrar dinimizde haramdır.

“efsunlamak haramdır, büyük günahlardan olduğunda alimler arasında ittifak vardır. Resûlullah (aleyhissalâtu vesselâm) büyü yapmayı yedi büyük günahtan biri saymıştır.”

Kaynak : www.bilgisepeti.org farkıyla sunulmuştur

Yorum Yap