Faydalı Bilgiler Güncel

İstanbul’un En İyi 5 Sanat Etkinlikleri

Editör by bilgisepeti

Günümüzde çoğu insan çalışma hayatının dışında kendine nefes alacak etkinlikler aramaktadır. Bu yoğunluktan kurtulup kendine zaman ayırabilenlerin sorunu ise ne gibi bir aktiviteye katılmalarıdır. Eğer İstanbul gibi metropolit bir şehirde yaşıyorsanız oldukça fazla seçeneğe sahipsiniz demektir. Tabi ki bu seçeneklerin fazla olması da haliyle bazı etkinliklerin sadece yapılmış olmak için yapıldığından kaliteyi de düşürebiliyor.

19º FESTIVAL INTERNACIONAL DE JAZZ DE PUNTA DEL ESTE Luis Perdomo Cuarteto Johnattan Blake / batería Hans Glawischnig /bajo Luis Perdomo / piano Mark Shim / saxo tenor – wind controller Martin Wind Cuarteto Homenaje a Bill Evans Bill Cunliffe /piano Joe La Barbera / batería Martin Wind / bajo Scott Robinson / saxotenor Paquito D'Rivera presenta: Homenaje a Chano Pozo Alex Brown /piano Eric Doob / batería Zachary Brown / bajo Pernell Saturnino /percusión Diego Urcola / trompeta Paquito D'Rivera / saxo alto FINCA EL SOSIEGO, Maldonado, Uruguay

Sanat, bir insanın duygularını dışa vurum şeklidir. Bu dışa vurum müzik, heykel, resim ve buna benzer daha birçok yolla olabilir.

Peki İstanbul’un en iyi 5 sanat etkinlikleri nelerdir?

  1. İstanbul Kukla Festivali

Her yıl İstanbul’da düzenlenen ve artık uluslar arası hale gelen İstanbul Kukla Festivali, bu yıl 17. Yılını kutladı. Dünyaca ünlü kuklaların ve kukla oynatıcılarının yer aldığı festival birçok İstanbullunun dikkatini çekmektedir. Mutlaka uğramanız gereken festival her yıl Mayıs ayında gerçekleşmektedir.

istanbul-etkinlikleri

  1. İstanbul Film Festivali

Festival ilk kez 1982 yılında sadece altı filmin gösterildiği “film haftası” adı altında düzenlendi. Türkiye’de ki sinemanın gelişimine katkıda bulunmak için düzenlenmektedir. 1984 yılından beri düzenli olarak her yıl Nisan ayında çeşitli sinema salonlarında düzenlenmektedir. Festival, belgeselleri, canlandırma filmlerini ve hem ulusal hem uluslar arası yarışmaları da kapsıyor.

  1. İstanbul Shopping Fest (Alışveriş Festivali)

Alışveriş yapmak, özellikle kadınların en sevdiği etkinlik haline dönüşmeyi başarmıştır. Ancak alışveriş merkezlerinin kapanış saatleri çoğu insana erken gelmektedir. İşte bu noktada, her yıl Haziran ayında düzenlenen İstanbul Shopping Fest, gece yarılarına kadar süren alışveriş çılgınlığına bizi davet ediyor. Üstelik İstanbul’un hemen hemen her semtinde geniş alanlara kurulmakta ve görsel bir şölen yaratmaktadır.

istanbul-icin-festivaller

  1. İstanbul Caz Festivali

İstanbul Kültür ve Sanat vakfı tarafından düzenlenen festival her yıl Temmuz ayının ilk 15 günü içerisinde düzenlenmektedir. 1994 tarihinden beri düzenleniyor olmasına rağmen sizi caz müziğin en iyileri ile buluşturuyor. Aynı zamanda sadece caz müziğine değil rock ve pop gibi değişik tür müziklere de ev sahipliği yapıyor. Bu festival içeriği ile İstanbul’un en iyi 5 sanat etkinlikleri listesinde yerini almayı başarıyor.

  1. Rock’n Coke

2003 yılında Türkiye’de ilki düzenlenen festival, özellikle gençlerin gözdesi haline gelmiş durumda. 3 gün boyunca müzik severlere sabah akşam tam bir şölen yaşatmaktadır. Her yıl düzenlenen festival birçok ünlü sanatçı ve müzik gruplarını ağırlamış ve ağırlamaya devam etmektedir.

sanat-etkinlikleri

İstanbul’un en iyi 5 sanat etkinliklerini sizler için listeledik. Sizde “ İstanbul’da ne yapsam? “ diye düşünüyorsanız, bu festivallerden en az birine mutlaka konuk olmanızı öneririz.

Yorum Yap