Nasıl Yapılır Nedir Spor

Jimnastik Nedir, Nasıl Yapılır?

Editör by bilgisepeti

Jimnastik vücudu ve fiziksel yapısını geliştirmek amacıyla yapılan bir sanat, spor olarak tanımlanır. Fakat tıbbi ve eğitim jimnastiği sanat olmaktan çıkar ve bilim kategorisinde yer alır. Vücudu çevikleştirir ve güçlendirir. “Jimnastik nedir?” sorusu yanıtlandığına göre şimdi de kategorilerine göre Jimnastiği inceleyerek “jimnastik nasıl yapılır?” cevaplayalım.

jimnastik-nasil-yapilir

İçerdiği kategorilerinden dolayı erkeklerde ve kadınlarda ayrı olarak incelenebilir.

Erkeklerde;

Yer alıştırmaları, Paralel barfiks, Halkalar, Kulplu beygir.

Kadınlarda;

Yer alıştırmaları, Eşit olmayan çubuklar, Barfiks, Denge kalası.

jimnastik-nedir

Jimnastiğin branşları aşağıdaki gibi açıklanabilir;

Artistik Jimnastik
Eski adı Aletli jimnastiktir olan bu dal sanat jimnastiği anlamına gelir. Bu dalda erkekler 6 aletle, bayanlar ise 5 aletle yarışırlar.

Erkeklerin yarıştığı aletler; yer, kulplu beygir, halka, atlama beygiri, paralel, barfiks. Kadınların yarıştığı aletler; atlama beygiri, kız paraleli, denge, yer, asimetrik paralel.

jimnastik-yararlari

Ritmik Jimnastik

Kökeni İsveç’tir. Oyunculuk, bale müzik ve pandomin ile bir bütün oluşturur ve birlikte yapılır. Bu branşı sadece bayanlar yapar. Olimpiyatlara 1983 yılında dahil edilmiştir. Kendine özgü kural ve puanlama sistemi vardır. Artistik jimnastikte aletler yer, kulplu beygir, halka, atlama beygiri, paralel, barfiks, kız paraleli, denge, asimetrik paralel gibi olmasına rağmen ritmik jimnastikte taşınabilirdir. Çember, top, kurdele, ip ve lobut gibi aletler kullanılır. Her yıl bu kullanılan aletlerin bir tanesinin kullanımı iptal edilir. Dans hareketleriyle estetik ön planda tutularak koreografilerin sunulduğu, alet ve tekniklerin sergilendiği bir jimnastik dalıdır. Sporcular ritmik jimnastikte bireysel yarışabilirler ya da 5 kişiden oluşan gruplarla yarışmaya katılabilirler.

Genel Jimnastik

Her ülkenin kendi yarışma kurallarını belirlediği genel jimnastik branşı gösteri amaçlı yapılır. Müzik ile beraber, taşınabilir aletler kullanılarak yapılan dans ve hareketlerden oluşur. Serbest spor giysiler giyilir. Grup halinde yapılır. Gruplar sadece kadın ya da sadece erkek olabilir. Karma olarak da gösteri yapılabilir. Her alette önceden belirlenmiş zorunlu hareketler vardır. Hareketlerin amacı yarışmacıların en başarılı oldukları yönü göstermektir.

spor-dali-jimnastik

Trampolin Jimnastik

Ritmik ve yüksek sıçramalar yapılarak trampolin üzerinde yapılan jimnastik dalıdır. Bir seri boyunca durmaksızın yapılır. Bireysel olarak yapıldığı gibi çiftler veya senkronize gibi başka kategorileri de vardır.

Aerobik Jimnastik

Müzik eşliğinde yapılan bu dalda esneklik ve güç oldukça önemlidir. Estetiğin temeline dayanan aerobik jimnastik bireysel kadın ve erkekler tarafından yapıldığı gibi çiftler, triolar veya gruplar tarafından da yapılabilir.

Akrobatik Jimnastik

Müzik eşliğinde yapılan akrobasi hareketlerinden oluşan hem erkek hem de kadınların yarışabildiği bir jimnastik dalıdır.

Yorum Yap