Tarih

Kadınının Tarihteki Yeri

Editör by bilgisepeti

İnsanlık tarihinde kadının yeri Havva’dan bu yana tartışılan bir konudur. Kimi toplumlarda konuşması bile yasak olan kadın, kimi toplumlarda erkeklerle eşit şartlarda çalışan kariyer sahibi kişilikler ortaya çıkar. Erkeğin kaburga kemiğinden yaratıldığı bu yüzdende değeri erkek gözünde çok da önemli olmayan kadın, günümüzde bu yargıları tamamen yok etmiştir. Dini inanışlar, toplum kuralları ve sosyal ihtiyaçlar doğrultusunda yeri ve konumu sürekli değişen kadın annelik görevi ile kutsal hale getirilmiştir.

tarihte-kadinlarin-yeri

Erkek egemenliğinde kimliğini bulmak için çabalayan kadınların sayısıysa hiç de azımsanmayacak ölçüde. Tarih sahnesinde isimlerini duyduğumuz kimi kadınların dışında, zorluklar karşısında savaş veren binlerce kadın bulunuyor. Tarihin her döneminde farklı zorluklar yaşayan kadınlar, 2000’li yıllarda kendisine güvenen, geçimini erkeğe bağlı kalmadan sağlayan bir kimliğe bürünüyor.

tarih-icin-kadin

Türk Kadını;

Cumhuriyet döneminden sonra seçme ve seçilme hakkını elde eden Türk kadının günümüzde çizdiği çizgi dünya kadınlarından çok farklı. Bir meta unsuru olarak görünmek yerine aklı ve beyni ile iş gücü sağlayan Türk kadın, dünyadaki hemcinslerine göre ticaret sahnesinde söz sahibi. Evinde çocuk bakmak ve ev işi yapmakla yola çıkan kadın, şimdi holding kapılarından geçerek yönetici koltuklarında yerini alıyor.

Batıda durum böyle iken doğuda durum biraz daha farklı hal alıyor. Hala küçük yaşta evlendirilen kız çocukları töre altında katlediliyor. Kadınların bilinçlenmesi ile bu katliamlar azalsa da halen yürekleri burkmayı sürdürüyor. Kurulan kadın dernekleri ve devletin desteğiyle kadına bakış açısının değiştiği doğuda okuyan kız çocuğu sayısı artıyor.

tarih-kadin

Geleceğin Kadını;

Zaman mekân ve şartlara her şekilde ayak uydurmayı başaran ve farklı bir anlayışla kimliğini ortaya koyan kadın, romanlara ve destanlara konu olacak başarılarını sürdürecek elbette. Bu süreç de geride bıraktığı ön yargılardan kurtularak daha sağlıklı bireyler yetiştirmeyi de ihmal etmeyecek.

Yorum Yap