Nedir

Kanalların Üstünde Bir Kurul Vardır

Editör by bilgisepeti

21.04.1994 bir gazete haberi. Radyo Televizyon Yasası, Cumhurbaşkanı onayından geçtiğini ve resmi gazetede yayınlandığını söylüyor. Anayasanın 133. Maddesiyle ülkemizin televizyonculuk ve radyoculuk tarihinde yeni bir dönem başlamış ve RTÜK kurulmuştur. Peki, Rtük Nedir? Ne işe yarar bu kurum?

akilliisaretler

1968 senesinde 31 Ocak’ta saat 19.30’da Ankara Mithatpaşa Caddesi’nde bir binanın bodrum katında Nuran Devres “Ankara’dan televizyon yayımına başlıyoruz sayın seyirciler” sözleriyle ile TRT televizyon yayın hayatına merhaba dedi. Aynı senenin 6 Şubat tarihinde TRT ilk televizyon oyunu olan Şair Evlenmesini yayına sundu. 1971 yılında İzmir’den canlı spor müsabakasını seyirciler ile buluşturdu. Reklam yayınları yine aynı tarihte gerçekleşti ve 1972 Yaz Olimpiyatları’yla da ilk dış naklen yayını yapıldı. 1980, 31 Aralık gecesi. Oryantal Nesrin TOPKAPI ilk kez televizyona çıktı. 1984 senesinde tümüyle renkli yayına geçen TRT, 86 yıllarından sonra yeni kanalları yayına soktu. Yayın tekeli o yıllarda sadece TRT idi.

rtuk-denetim

1990 senesine geldiğimizde Star TV yayın hayatına başladı. 1990 senesine veda edilen yılbaşı gecesinde izleyicilerine beş araba hediye etmiş ve TRT ile rekabeti artırmak adına ekrana on bir dansöz çıkarmıştır. 1992 senesine geldiğimizde ise Show Tv, Samanyolu, Flash, Cine 5 yayın hayatına girmiştir. 1993 senesinde ise Anayasada değişiklik yapılarak radyo ve televizyon yayınları için var olan kamu tekeli ortadan kalmıştır. 1994 yılında ise özerk ve tarafsız olacak şekilde bir kamu tüzel kişiliğine sahip Radyo ve Televizyon Üst Kurulu kısaca RTÜK kurulmuştur.

RTÜK üst kurulu Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından seçilen dokuz üyeden oluşur. Bu dokuz üyenin her birinin görev süresi üç yıldır ve iki yılda bir bu üyelerden üçü yenilenir. Bu üyeler iki yıl boyunca görevde kalan bir başkan seçer.

rtuk-nedir

Radyo ve televizyon yayınları TÜBİTAK ile gerçekleştirilen bir milli proje olan Sayısal Kayıt Arşiv ve Analiz Sistemi ile 7/24 kesintisiz kaydedilir ve arşivleme yapılır.

Televizyon ve radyo yayınları üç şekilde denetime tutulmaktadır. Bunlar:

  • RTÜK bünyesinde ki uzmanlarca yapılan doğrudan denetim yoluyla,
  • 4441178 numaralı RTÜK iletişim merkezi, RTÜK web ve e-posta yoluyla gelen izleyici şikâyetleri doğrultusunda ki izleyici denetimiyle,
  • İzleyici Temsilciliği Kurumu ve yayıncılık Etik İlkeleri kapsamında yayıncıların yapmakta olduğu özdenetimle.

rtuk-ne-is-yapar

RTÜK üst kurulunun çalışmaları arasında, çocuk ve gençlerin yayınların olumsuz içeriklerden etkilenmemesi için yürütülen, olumsuz etkili içerik bilgilendirmeleri önemli bir yer tutmaktadır.  Üst kurulun yaptırım kararlarının birçoğu da yine çocukların ve gençlerin korunmasına yönelik hassasiyetten gelmektedir. RTÜK’ün yayınların zararlı içeriklerinden koruma projelerinden hayata geçirdiği başlıca projeler

  • Sembol sistemiyle gelen akıllı işaretler
  • İlköğretimde medya okuryazarlığı dersi
  • Saat 21.30’da devreye giren iyi uykular çocuklar projesi
  • Çocuklar için güvenli web sitesi
  • Son olarak medya okuryazarlığı web sitesi projesidir.

Bir projeyi açıklamak gerekirse: “İyi Uykular Çocuklar” projesi ile yasaklama ve ceza sistemi yerine RTÜK, sorumluluk ve duyarlılık gelişmeyi hedeflemiştir. Bu proje; düzenleyici otorite ile sivil toplumun işbirliğine, yayıncının sorumluluğuna ve ebeveynin duyarlı olmasına dayanıyor. Ebeveyne çocuklarını erken yatırma sorumluluğu hatırlatılıyor ve çocukları erken yatırma konusunda güçlük yaşayana anne babalara yayın yoluyla destek sağlanıyor.

Görüldüğü üzere “Rtük nedir? Ne işe yarar?” sorusu bizleri, ülkemizde ki yayın yapan kurum kuruluşları denetleyen, yayın içeriklerinin zararları konusunda çocuk ve gençleri koruyan bir kuruluştur cevabına getirmiştir.

Yorum Yap