Genel

Kapadokya ve Zelve Vadisi Hakkında

Editör by bilgisepeti

Türkiye’ nın gezilecek yerleri arasında ilk sıralarda yer alan Nevşehir ili içinde olan Kapadokya hem tarihi hem de görselliği ile görenleri hayran bırakıyor. Kapadokya  Zelve Vadisi nerede nasıl gidilir? Sorusunun cevabını vermeden önce Kapadokya ve Zelve Vadisi hakkında bilgi vermek daha doğru olacaktır.  Kapadokya da Peri bacaları oluşumları ile her zaman ilgi çekiyor.  Ayrıca kendi içerisinde oldukça fazla gezilecek ve görülmesi gereken yerler bulunuyor. Zelve Vadisi de bu yerlerden sadece bir tanesidir. Kapadokya bölgesinin en eski yerleşim yeri olan Zelve de uzun süre kullanılmış bir yerdir. Zelve de kilise, manastır olması da Hristiyanlık inancının ilk yayıldığı yerlerden olduğunu düşündürüyor.  1950 li yıllara kadar köy olarak kullanılmış bir bölgedir. İlk başlarda kaya evlerde yaşayan halk daha sonra Zelve Vadisi ne 2 km kadar uzaklıkta olan bölgeye Zelve köyünü kurarak yaşamışlardır.  Tarm anlamı ile gezilmesi gereken ören yeri öncesinde Avanos a bağlı imiş.

kapadokya-yerler

Kapadokya Zelve Vadisi

Kapadokya Zelve Vadisi nerede nasıl gidilir? Zelve Vadisi muhteşem bir tarihi yapısı ile ve o eşsiz Peribacaları ile kesinlikle görülmesi gereken bir yer. Vadinin ilk girişinde de muhteşem bir manzara ile karşılaşmanız kaçınılmaz oluyor. Bu girişte büyük kayalar göze çarpıyor.  Büyük kayanın sağında iki vadi açılıyor. Birinci vadide köy yeri olarak kullanıldığı döneme ait olan cami dikkat çekiyor.  Sonrasında ikinci vadi ve üçüncü vadi geliyor. İlk vadide yer alan caminin karşısında manastır bulunuyor. Bu manastır din eğitimi vermek amacıyla ile yapılmıştır ve içerisinde yatak odaları derslikli yer almaktadır.  İkinci vadiye bir tünel ile geçit sağlanmıştır.  Bu vadide ise güvercin  gübresi üretmek amacı ile guvercinlikler bulunuyor. Hristiyanlık dönemine ait olan bu mağaraların ağzı kapatılarak guvercinlikler dönüştürülmüştür. Üçüncü vadide ise muhteşem bir manzara bulunuyor. Yerleşim yerleri kilise ve mağaralar yer alıyor.

zelve-vadi-tarihi

Kapadokya Zelve Vadisi ne Nasıl Gidilir?

Kapadokya Zelve Vadisi nerede nasıl gidilir? Sorusuna en iyi yanıtı vermek gerekiyor. Avanos a bağlı olan Zelve’ ye gidebilmek için öncelikle Pasabağı na ulaşmak gerekiyor. Pasabağı kasabasına yaklaşık olarak 1 km kadar uzaklıkta olan Zelve’ ye  ulaşılıyor.  Zelve Açık Hava Müzesi ilk olarak ziyaretçileri karşılıyor.  Sonra ise Zelve Vadisi ne gidiliyor.  Zelve bölgesinin Göreme Avanos içinden geçilerek gidilmesi mümkün oluyor. Ayrıca diğer bir yol olan Göreme Ürgüp içinden de gidilebiliyor.

Yorum Yap