Tarih

Kervansaray Hakkında Bilgi ve Resimler

Kervansaray Hakkında Bilgi ve Resimler
Editör by bilgisepeti

Kervansaray Nedir? Kervansaray Ne Demektir? Anlamı” başlıklı yazımızda Kervansaray nedir, Kervansaray ne demektir, Kervansaray kelimesinin tanımı, Kervansaray kelimesinin benzer anlamlısı, Kervansaray kelimesinin İngilizce karşılıkları, Kervansaray ile ilgili atasözleri ve deyimler ve Kervansaray hakkında detaylı bilgiler:

kervansaray

Ticaret yolları üzerindeki kurulan konak yeri Kervansaraylar, birincil kes 10. yüzyılın bitimine içten Selçuklu büyükleri kadar; ilk önce askeri savunma amaçlı, daha sonra da çoğalan dini ve ticaret ihtiyaçları karşılayabilmek için Orta Asya’da yaptırıldı. Sultan hanı ise; ticari yollar üzerinde ilerleyen kervanların geç saatlerde tehlikesiz konaklamaları ve ihtiyaçları için üretilmiş kervansaraylardır. Selçuklu kervansaraylarının birbirlerine olan uzaklıkları, o dönemler yaygın bir taşıma arabulucu olan develerin yürüyüşü ile günde dokuz saat, yani 40 kilometre başlıca tutularak saptanmıştır. Avlulu yazlık denilen tipi, kışlık kapalı olanları ve her iki türün birleştirilmesinden oluşan karma tipler Selçuklu döneminin öne meydana çıkan tarzlarıdır. Fars metinlerinde kārbānserāy olarak okunabilir.

kervansaraylar

Kervansaray hakkında özet bilgiler:

Selçuklu dönemlerinde hanlarda verilen hizmetlerden para alınmazdı. Samanın en ünlü mimarları olan Kölük bin Abdullah ve Kaluyan El-Konev tekrar Selçuklu döneminin öne çıkan mimarlarıdır. Osmanlı ve Selçuklu dönemi otelleri olarak kabaca izah edebileceğimiz Kervansaraylar, konar göçer kervanların gün boyu aralıksız sıkıcı seyahatlerinden sonradan konaklamalarını, sırası gelmişken yolcu ve hayvanların bütün ihtiyaçlarını karşılayabilecek; yatakhane, aşevi, yiyecek içecek ambarı, depolar, ahırlar, mescit, şadırvan, hamam, eczane, ayakkabıcı, nalbant için zorunlu mekânlar bulundurmakta ve bu hizmetleri karşılıksız vermektedirler (Turan, 1946-Bakır, 1998). Rüstem Paşa Kervansarayı, Erzurum’da bulunan 16. yüzyıl Osmanlı yapısı bir kervansaraydır. “Rüstem Paşa Bedesteni” ya da “ Taş Han” olarak da adlandırılır.

Kaynak : www.bilgisepeti.org farkıyla sunulmuştur

Yorum Yap