Yaşam

Kilo Aldıran Ürünler

Bu yazımızda hangi ürünler kilo aldırır sizler için araştırdık.

Meyve Suları

Meyveler her daim tüketmemiz gereken vücudumuz için gerekli ve değerli vitaminleri içeriğinde bulundurur. Günlük 3 4 porsiyon meyve diyetisyenler tarafından önerilmektedir. Meyveleri sıkarak tüketmek ise gereksiz kalori alımına yol açabilmektedir. Örnek vermek gerekirse bir ara öğünde tüketmemiz gereken 1 orta boy portakalken, portakal suyu içerek 3 orta boy portakalı tüketmiş oluruz. Bu yüzden gereksiz kalori alımını engellemek için meyveleri sıkmadan posalarıyla birlikte yemek önemlidir. Ayrıca meyvelerin içeriğindeki posa bağırsağın düzenli çalışmasını da sağlayacaktır.

kilo_aldiran_urunler

Hayvansal Yağlar

Doymuş yağlar olarak bilinen tereyağı, iç yağı vb hayvansal yağlar bir diğer kilo aldıran besin gruplarındandır. Elbette ki vücudun ihtiyacı oranında bu besin gruplarının da tüketilmesi gerekir fakat aşırı kaçmak oldukça fazla kilo alımı olarak dönecektir. 1 yemek kaşığı tereyağında 100 kalori bulunur. Bu gerçekten yola çıkarak hayvansal yağların porsiyonu konusunda dikkatli davranılması gerekir.

pizza_kilo_aldirirmi

İşlenmiş Gıdalar

Vücudumuzun ihtiyacı olmayan işlenmiş gıdalar bize oldukça fazla kalori olarak da geri dönmektedir. Hamburgerler, patates kızartmaları, pizzalar ve daha niceleri… Lezzetli geliyor olabilir fakat bu besinler ihtiyacınızdan çok daha fazla kalori ve yağ içeriyor. Özellikle bu yağlar defalarca kullanıldığı için kanserojen etkiye yol açıyor. Bu besinleri mümkün oldukça tüketmemeye özen gösterin. Özellikle istediğiniz zamanlarda kendiniz daha sağlıklı alternatif ürünlerle pizzalar, hamburgerler hazırlayabilirsiniz.

kilo_almamak_icin

Çikolata

Çikolata asla yenmemesi gereken bir besin değildir. Aksine kakao içeriği sayesinde daha enerjik ve daha mutlu hissetmeniz mümkündür. Yine içeriğindeki mineraller ile cilt ve bağışıklık sistemine olumlu etkilerde bulunur. Fakat çikolatada porsiyon kontrolü oldukça önemlidir. Çünkü 100 gram kadar çikolatada yaklaşık 500 kalori bulunmaktadır. Ara öğünlerde 2 3 küçük parça tüketmeli aşırıya kaçmamalısınız. Özellikle daha fazla kakao içeriği olan bitter çikolataları tercih etmelisiniz.

kilo_urun

Kuruyemişler

Fındık, ceviz, Antep fıstığı, baden gibi yağlı kuruyemişler vücudumuzun ihtiyacı olan mineralleri içermesi açısından oldukça değerlidir ve sıklıkla tüketilmelidir. Fakat bu besinlerin de yağ oranı fazla olduğu için kalorisi yüksektir. Tüketirken mutlaka porsiyon kontrolüne dikkat edilmelidir. Örneğin 2 tam ceviz, 10 adet fındık veya bademin üzerine çıkılmamalıdır.

Yorum Yap