Tarih

Kontrgerilla Hakkında Bilinmeyenler

Kontrgerilla Hakkında Bilinmeyenler
Editör by bilgisepeti

Kontrgerilla, sözlük manasıyla gerilla güçlerine aleyhinde yerleşmiş örgütlü güçtür. Bir diğer ifadesi NATO bünyesindeki ülkelerde sol örgütlenmeye karşısında oluşturulan yasa dışı Gladio örgütlenmelerine Türkiye’de bahşedilen addır. Avrupa`da 2. Dünya Savaşından o dönem komünistlerin yani muhaliflerin iktidara gelmesini durdurmak için kuruldu.

NATO’nun Özel Harp nizamnamelerine göre, üye ülkelerde kurulan NATO birimleri Türkiye’de 1952 ya da 1953’te önce Seferberlik Tetkik Kurulu adıyla bir araya gelmiş daha sonra aracısız olarak Genelkurmay Başkanlığına ast Özel Harp Dairesi çatısı aşağıda ve bunun sivil uzantısı olarak faaliyetlerini sürdürmüştür. Bülent Ecevit 1974’te zamanın Genelkurmay Başkanı Semih Sancar’dan Özel Harp Dairesi adındaki bir yapının varlığını öğrenmiştir.

Türkiye’de 1980 darbesinin arkasından zamanın Genelkurmay Başkanı Kenan Cihan, Türk kontrgerilla stay-behind örgütlenmesinin bir üyesidir. İtalya’da Gladio, Almanya’da Sword, Avusturya’da Schwert, İngiltere’de Secret British Network Revealed, Belçika’da Sdra 8, Hollanda’da Nato Command, İsviçre’de p26 ve p27, Yunanistan’da Sheepskin ve Fransa’da adı Rüzgargülü olan bu kurumların ülkemizdeki birincil adı 1953’te kurulan seferberlik tetkik kurulu’dur. ABD ordusu ve CIA uzmanları göre eğitilen bu birimin 1965’te adı özel harp dairesi olmuştur.

Kaynak : www.bilgisepeti.org farkıyla sunulmuştur

1 Yorum

Yorum Yap