Tarih

Kristof Kolomb Hakkında Özet Bilgiler

Kristof Kolomb Hakkında Özet Bilgiler
Editör by bilgisepeti

Cenovalı kaşif, yolcu ve sömürgeci denizci Kristof Kolomb 31 Ekim 1451 Cenova, İtalya doğumludur. İspanya Katolik Krallarının sponsorluğunda Atlas Okyanusunu aşan dört sefer gerçekleştirdi. 1492’de Atlantik Okyanusunu aşarak Kuzey Amerika’ya ulaştı. Amerika’yı keşfinden önce, kartografi yapan kardeşi Bartolomeo’yla birlikte Osmanlı dahil, bütün güçlerden destek istediği halde kimse destek belirlemek istememiştir. Öncelikli hedeflerinden biri de Hristiyanlığı dağıtmak olmuştu.

Doğu Hint Adaları’na sefer düzenlendiği için Avrupa göre bilinmez bir kıta keşfettiğini katiyen itiraf etmedi ve yerlilere Indios (İspanyolca: Hint) dedi. Belli Başlı amacı doğudaki baharat ve ipekli gibi değerli malları batıya getirilebileceği tehlikesiz bir ticaret yolu sağlamaktı. Bu yeni kıta ise adını Kolomb’la aynı zamanlarda yaşayan ve 1497 veya 1499’da Güney Amerika’ya ulaşmış olan Amerigo Vespucci adlı bir İtalyandan alacaktı.

Amerika’da Ekim’in ikinci Pazartesi günü, 1492 yılında Amerika’yı keşfeden Kolomb’u hatırasına yapmak amacıyla Columbus Günü olarak kutlanır. Denizciliğe 1472-73 yıllarında Akdeniz’de korsanlık yaparak başladığına inanılan Kristof Kolomb, 20 Mayıs 1506’da Valladolid, İspanya’da öldü. Mezarı Endülüs’te Sevilla Katedrali içerisinde yer almaktadır. Maddi sıkıntılar içinde öldüğünde, işe yaramayan amiral ve genel valilik unvanları oğlu Diego’ya geçti.

Kaynak : www.bilgisepeti.org farkıyla sunulmuştur

Yorum Yap