Genel

Lanetli Acıklı Çocuk Tablosu

Lanetli Acıklı Çocuk Tablosu
Editör by bilgisepeti

Dünyanın en ünlü tablolarından biri olan ve ülkemizde de 80’lerde az kalsın her evde bulunan “Gözü Yaşlı Çocuk” hakkında garip iddialar var. Şilinin başkenti Santiago’da, bir cadılar bayramı parti afişinde “Ağlamaklı Çocuk” tablosu kullanılınca medyumlar ayağa kalktı.

Ülkenin ünlü medyum grubu, “Dertli Çocuk” resminin, tüm dünyada lanet saçtığını ve Şili’de de yüzlerce kişiye uğursuzluk getirdiğini söyleyerek tablonun yasaklanmasını istedi. İnanışa kadar bu tablo insanlara “yaralanma”, “boşanma”, “sevdiğinden ayrılma” gibi fena baht getiriyor. Haberi manşetten veren ülkenin en çok satan gazetesi “Lun” isteğe destek verdi. Şili, şimdilerde “Üzgün Çocuk” tablosunun kendilerine lanet ve kötü baht getirdiğini söyleyen insanların hikayeleri ile çalkalanıyor.

orjinalboyutlanmrnekli1gy3-1Dertli Çocuk ile ilgili lanet efsaneleri yalnızca Güney Amerika’da yaygın değil. Özellikle İngiltere’de, 80’li yıllarda yayılan söylentilere tarafından, tablonun olduğu evlerde yangın her şeyi kül etse de bir tek tablo sağlam çıkıyor. İngiltere’de hiçbir itfaiyeci, böylece tabloyu evine sokmuyor. 1985’te tabloid “The Sun” Gazetesi, bir kampanya düzenlemiş ve bir meydanda okuyucularını toplayarak bu tabloyu yakmıştı. İnanışa tarafından bu tablo bir eve asılınca, o konut mutlaka bir kere yangın tehlikesi geçiriyor. İtalyan Bruno Amadio göre çizilen bu tablo 80’li yıllarda bir efsane olmuştu.

Venedikli olduğu söylenen İtalyan sanatkâr Bragolin’in hayatı hakkında elimizde çok artı veri değil. Buna aynı böylece çok oğlan portresi, ona mâl edilmiştir. Şehir Halkı efsanelerine kadar, 1985’de yanan bir evden tek kurtulan şey, lanetli bu çocuk portresi olur. Bulunduğu mekanlara yıkımdan başka bir şey getirmez. İçinde bulunduğu ev yansa deha, tabloya bir şey olmaz. İngiliz itfaiyeciler, böylece fazla yangında, bu tablonun taklitlerinin hasar görmeden kurtulduğunu öne sürerler.

Hakkında elimizde pek tatmin edici bilgi bulunmayan bu tablo, “Cry Boy”, “The Crying Yükseklik” ya da “Die Weinenden Jungen” olarak bilinir. İngiliz basını 80’lerde aylarca bu konuyu işlemişti.

Kaynak : www.bilgisepeti.org farkıyla sunulmuştur

Yorum Yap