Nedir

Manhattan Projesi Nedir?

Editör by bilgisepeti

İkinci dünya savaşı ve sonraki soğuk savaş zamanının en akılda kalıcı sorularından bir tanesi de budur şüphesiz. Onlarca yıldır üzerine tartışılan fikir yürütülen ve dünyanın şu an ki geldiği savaş çılgınlığının en doruk noktası olarak gösterilir bu proje.

mahattan_proje_basla
Manhattan Projesi Ne Zaman Başladı?
19. Yüzyılın sonunda radyoaktivitenin bulunması ile birlikte elbette devletlerde bu her keşifte olduğu gibi bunu da bir savaş aracı olarak nasıl kullanacaklarının derdine düştüler. Teknolojik gelişmeleri takip eden tarih bizi atom bombası gerçeğine getirmiştir. Müttefik ülkelerinin Almanya’nın ikinci dünya savaşında atom bombası yapmaya çok yakın olduğunu düşünmesi üzerine atomik araştırmalar yapmak için ABD’nin başını çektiği gizli bir projede dünyanın önde gelen bilim adamlarını toplayarak bu projeyi başlatmıştır.

mahtattan_projesi_nedir

Manhattan Projesinde Kimler Yer Aldı?
Manhattan projesi nedir? Sorusuna verilebilecek bir diğer cevap ise çağının oldukça önünde olan bir grup bilim insanının geliştirdiği atom bombası teknolojisinin hazırlanmasına ve araştırma grubuna verilen isimdir demek doğru olacaktır. Projenin başkanlığını dönemin en ünlü fizikçilerinden Robert Oppenheimer yapmıştır. Aynı zamanda askeri kanat başkanlığını ise Leslie R. Groves yapmıştır. Oppenheimer dan başka aralarında Einstein’ın da bulunduğu pek çok fizikçi kimyacı ve bilim insanı bu projede görev almıştır. Projenin ana amacı Almanya dan önce atom bombası yapmak olarak kısaca özetlenebilir.

manhatan_kimdir

Projenin Amacı ve Sonuçları
Almanya’nın atom bombası yapıyor olma ihtimaline karşı, Almanya dan evvel atom bombasını yapmak için başlatılmış  olan projedir. Ancak Hitler intihar ettikten ve Almanya teslim olduktan sonra bile proje devam etmiştir. Çoğunluğu soykırımdan kaçan Yahudiler olan yüzlerce bilim adamının bir araya gelerek çalıştığı bu proje atom bombasını Amerika’nın yanında bilmeden SSCBye de kazandırmıştır. Atom bombasının Nazilerden önce yapılması, bunun için acilen çalışmalara başlanması gerektiğini söyleyerek projeye ön ayak olmuş olan Leo Szilard isimli fizikçi ise projeyi yürüten generalle anlaşamadığı için projeye alınmamıştır. Aynı kişi Almanya’nın yenilmesinden sonra ise projenin durdurulması için çalışmış ama başarılı olamamıştır.

manhattan

Sonuç olarak Manhattan projesi nedir? Sorusunun cevabı günümüzden bakıldığında büyük bir yıkımın ve korkunun adıdır. Çünkü rivayet edilir ki Almanya’ya karşı bu silahı geliştirmek isteyen Bilim insanlarına silahı geliştirene kadar savaşın bittiği söylenmemiştir. Projeyi bitirip dış dünya ila irtibata geçtiklerinde ise savaşın bittiğini anlamış ve ABD başkanına bir mektup yazarak bu silahın kesinlikle kullanılmaması için adeta yalvarmışlardır. Ancak sonuç hepimizin bildiği gibidir.

Yorum Yap