Tarih

Marshall Planı Hakkında Bilinmeyenler

Marshall Planı Hakkında Bilinmeyenler
Editör by bilgisepeti

Marshall Planı; 1947’de 2. Dünya Savaşı ardından önerilen ve 1948-51 aralarında yürürlüğe girmiş ABD kaynaklı, antikomünist ağırlıklı hedefleri olan bir hesaplı yardım paketidir. 16 ülke, bu plan uyarınca ABD’den parasal kalkınma yardımı almıştır. “Hava nasıl olursa olsun birlikte hareket etmeliyiz” sloganı ile imzalanan Marshall Planı ile ABD, 1945 Haziranı ile 1946 sonu aralarında Batı Avrupa ve beraberindeki 16 ülkeye toplamda 15 milyar dolarlık ekonomik yardımda bulunmuştur. Sovyetler Birliği, Çekoslavakya, Polonya ve Finlandiya dışındaki Avrupa ülkeleri anlaşmaya dahil olur.

II. Dünya Savaşı bitimiyle beraber Truman Doktrini, esas itibariyle yalnızca Yunanistan ve Türkiye’ye askeri yardım öngörmüştür. Lakin bu sırada Avrupa’nın durumu da hesaplı açıdan son derece kötüdür. Altı sene süren yıkıcı savaş, tüm ülkelerin finansal kaynaklarını sömürmüştür. Savaş, bütün ülkelerde ağır tahrip yapmıştır. Sovyetler Birliğinin, bu durumu fırsat mahsus komünizm propagandası artarak devam eder. Bunun üstüne ABD yeni planlar düşünmüş ve Dışişleri Bakanı George Marshall’ın “Marshall Planı” 5 Haziran 1947 günü Harvard Üniversitesinde verdiği bir nutukta dile getirilmiştir.

marshall-plani

Türkiye, toplamda 137 milyon dolarlık destek alır.

Marshall Planı ve İlkesi: «Avrupa ülkeleri, arasında bir idareli işbirliğine girişmeli ve eksikliklerini kendileri tamamlamalılar, bu genel işbirliği sonunda bir açık ortaya çıktığında ABD, açığın kapatılması için destek etmeli. Bunun için de önce bir işbirliği programı yapmalılar»

Kaynak : www.bilgisepeti.org farkıyla sunulmuştur

Yorum Yap