Kimdir

Matild Manukyan Hakkındaki Şaşırtıcı Gerçekler

Matild Manukyan Hakkındaki Şaşırtıcı Gerçekler
Editör by bilgisepeti

Türkiye doğumlu (1914 İstanbul Sütlüce) bir Ermenisi genelev patroniçesi olarak tanınan Matild Manukyan, asilzade ve bağnaz bir aileden gelmektedir. Notre Dame de Sion’dan mezun olduktan sonradan terzilik yapmaya başladı. Eşinin ölümü dolayısıyla oğlu ile tek başına kalmış, sosyete terziliği ne soyunmuştur. Genelev paralarını gayrimenkule dönüştürerek gayrimenkul sayısını artıran Manukyan 6 defa aidat rekortmeni olarak ödüller alır.

Genelev patronu oluşuyla ile ilgili en tanıdık hikaye, kendi halinde terzilik yaparken, Karaköy’de babasına ait binaların kirasını ödeyemeyen genelev işletmesinden birine iki taraflı olmasıyla ilgilidir. Önceleri ev sahipliği ile işe başlayan Manukyanın seneler içinde işlettiği genelev sayısı 14ü bulacak daha sonra ise sayısı 37`e ulaşacaktır. İkinci ve daha realist olanı kendi ifadesinden uymak daha doğru olur. İkinci Dünya Savaşının huzursuz günlerinde bitmiş çalışmaya başladığı moda evine Behice adlı bir kadın kazanç ve bir fazla kıyafet diktirir, zamanla da borçlanır:

“Kuvvet ve tedirgin yıllardı. Bana borcu dört bin lirayı buldu. O süre için koskocoman bir para. Behice Hanım’la konuştum, ‘parayı ödeyemem Matild, gel eve karşılıklı ol’ dedi. Önce evi anlamadım. Sonradan Behice ‘Sen gelme, paranı bankaya yatırırım’ deyince anladım. Çekiniyordum fakat paraya da ihtiyacım vardı, kabul ettim. Aileme söyleyemedim. Kocam beni terk eder, ailem evlatlıktan atardı. Behice’nin evi Abadoz Sokağındaydı. Gidip gelmede bocalama ettim. Sonunda eşimden habersiz, yüzümü eşarpla kapatarak Abanoz Sokağı’na gittim. Sonraki aylarda da çaktırmadan gidip paramı aldım.”

Çalıştırdığı kadınlardan biri kendisi hakkında o kadar de iyi konuşmaz. İddialara kadar, Manukyan Türk kadınlarına karşısında özellikle zor uyguluyormuş. Daima kadınları kezzapla yaktığı, dövdürdüğü, kaçmak isteyenleri hastanelik edinceye kadar işkence ettiği, bazılarını sırf hayatta kalıp para kazansın diye evde ameliyat ettirdiği, çoğu kadına kaçmamaları için elektrik verdiği bahis edilmiştir. ”Osmanlının kızlarını satıyorum bundan ala tutku mi olur” dediği de öne sürülür.

Manukyan’ın Telefonu Hikayesi:

Telefonu sık ve uzun çalanlar için uzun senelerdir kullandığımız bu deyim, esasen böylece de Manukyan için yerinde değil zira son derece sade bir hayat yaşayarak çocuk okuttuğu dile getirilen bu yaşlı bayan, o kadar de sosyal değilmiş. O zamanlarda cep telefonu olmadığı ve evinde çalacak telefonlara da kalkıp bakamayacağı düşünüldüğünde isabetsiz bir benzetme olacağı anlaşılabilir.

Her yılbaşında herkesten önce Rauf Denktaş’tan tebrik kartı geldiğini açıklamıştır.Küçük yaştaki kızları çalıştırdığı iddiasıyla bir ara gözaltına alındı, daha sonra hür bırakıldı.Tutuklanma talebiyle Şişli Adliyesi’ne sevk edilir. Kirada oturan Şişli Adliyesinin sahibi ise Manukyan’dır.28 Eylül 1995’te koruması Mehmet Urhan’ı hedef alan bir hücum da ağır şekilde yaralanır.İflastan kurtardığı üç meslek adamı; Çin’de yaptırdıkları Manukyan heykelini ünlü madamın evinin bahçesine diker.Lüks otomobilinin döşemeleri, dikenli yerlerde otlamamış antilop derisindendir.Sadece belli günlerde viski içmek için kullandığı bir Rolls Royce’u vardı.2015 model ikinci el bir Rolls Royce’un 880 bin Euro olduğunu belirtelim. Türk parası ile 3 milyon lira.Bazı bürokratlar Manukyan’a bayan der, bazıları Belli Başlı diye hitap ederek elini öperlerdi.Hayranı Atatürk öldüğünde 24 yaşında olan Manukyan, haftalarca yas tutarak kendine gelememiştir. Şimdilerde ünlü bir muhalefet partisinin ilçe teşkilatından hiç kira almadığı söylenir.Terör örgütü Asalaya mali yardım sağladığı iddia edilir.Sıradan bir pazar günü yaklaşık 25 bin kişinin genelev sokağını ziyaret ettiği konuşulur.Şişli ve Kurtuluş’taki farklı alanlara yönlendirilmiş pasajlarda M&M yazısı halen görülebilir.Felsefesi ise şöyledir; “Kadına sırrını açma, aşağılık insandan borç alma, devlet adamıyla arkadaş olma.”Kimsesiz öğrencileri okuttuğu bilinir. Kiliseye bağış gerçekleştirmek istese de kabul etmemiş. Cami yaptırmak istemiş ancak bu koşul da uygun görülmez.Yardımcılarıyla birlikte yaşadığı Şişli Hasat Cadde Kolaylık Apartmanındaki dairesinde, 89 yaşında ölüm eder.

Müslümanım deyip namaz kıldığını iddia eden Manukyan’ın bu seçimi; kendisine suikast düzenlediği iddia edilen Hizbullah’ın korkusundan mı yahut bilinçli mi yaptığı halen tartışma konusudur. Polis evrakına ilk olarak 1946’da giren Manukyan, 1992 ve 1994’te küçük yaşta kız çalıştırmaktan gözaltına alınmıştır.

matild_manukyan_kimdir

“Ben her zaman cesurca konuşurum, delikanlı bile benim gibi laf veremez..”

Manukyan 17 Şubat 2001’de öldüğünde ardında yüzlerce taksi plakası; han, işyeri, daire, fabrika ve gayrimenkul bıraktı. Tek varisi ABD’de yaşamış oğlu Kerope Çilingir’dir. Sinema Sanatçısı Sezer Sezin’den 1993 yılında aldığı Büyükada’daki villasının kapısında dev harflerle M&M yazdığı rivayet edilir. Manukyan, Beyoğlu’nda yer alan Üçhoron Kilisesinde düzenlenen törenin peşinde Şişli Ermeni Mezarlığında toprağa verilir. Bazı sermayeler, vefatını sütyen ve külotlarına iliştirdikleri siyah kurdelalarla göstereceklerdir.

Kaynak : www.bilgisepeti.org farkıyla sunulmuştur

Yorum Yap