Eğitim Nedir

MEB öğrenci bilgi sistemi nasıl kullanılır?

Editör by bilgisepeti

Meb öğrenci bilgi sistemi nedir? Nasıl kullanılır? Meb’in başlatmış olduğu e-okul projesi okul idarecileri ve okuldaki öğrencilerin velileri arasında bir bağlantı durumudur. Bu uygulamada veliler, öğrencilerin okul durumlarına dair birçok şeyi öğrenebilirler. Bunların arasında öğrencilerin notları, devamsızlık durumları gibi bilgilere ulaşa biliniyor.

E-okul veli bilgilendirme sistemi sayesinde öğrencilerin velileri, velisi olduğu öğrencinin ders notlarına net bir şekilde ulaşabiliyor. Bu sisteme giriş yapabilmek için sisteme giriş şifrenizin olması gerekmektedir. Bu şifreyi okul idaresinden temin edebilirsiniz.

Bu sistem veliler ve okul yöneticileri arasında bir bağlantı sağlar. Bu sistemin çalışmaya başlama tarihi 2007 yılıdır.

Öğrencinin ders durumu, devamsızlık bilgileri ve başarı durumu konularını velilerin bilmemesi öğrencinin geleceği hakkında büyük bir tehdit oluşturabilir. İşinden vakit ayıramayan insanlar için velisi olduğu öğrencinin durumunu öğrenmesini kolaylaştıran bu uygulama o öğrencinin olası başarısızlığı durumunda önlem almasını sağlayabilir.

meb-ogrenci-sistemi-nasil-kullanilir

Bu konu ve benzeri konuların ele alınmasıyla e-okul uygulaması meb tarafından başlatılmıştır. Bu uygulamanın ilk hayata geçirildiği zaman bu açık bilgilerin bazı sıkıntılara yol açılabileceği düşünülmüştür.  Doğru dönüşlerin değerlendirme durumunda bazı değişikler gerçekleşti. Bu değişikler doğrultusunda bu uygulama daha kullanışlı bir hale geldi.  Bu değişiklerde veliler, okul yöneticileri ile iletişim kurabilecek ve görüşme sağlayabilecektir. Ayrıca not bilgileri, devamsızlık durumu gibi faktörlerin yanında eğer verilmiş ise projeleri ve teslim tarihlerine çabuk bir şekilde ulaşılabiliyor.

meb-ogrenci

E-okul sisteminin en iyi özelliklerinden biride okul müdürü, diğer yöneticiler ve öğretmenlerin yapmış olduğu duyuruları görebilir. Hatta ve hatta derse giren öğretmenin derslere giriş ve çıkış tarihlerini görebilmeleri sağlanıyor. Yani bu uygulama sayesinde veliler sık sık okula gitmek yerine bu sistem üzerinden birçok şeyi rahatlıkça sağlayabiliyor ve bilgi edinebiliyor.  Bu sistem sadece veliler için değil öğrenciler içinde kullanıma açık. Bu sayede notlarını, devamsızlıklarını rahatlıkla takip edebiliyorlar. Ayrıca veliler öğrencilerle direkt olarak iletişim kurabiliyorlar. Sisteme giriş yapabilmek için 11 haneli tc kimlik numarasını ve okul numaranızı girmeniz yeterli oluyor.

Yorum Yap