Tarih

Mehmet Ali Ağca Papa’yı Niçin Vurdu?

Mehmet Ali Ağca Papa’yı Niçin Vurdu?
Editör by bilgisepeti

2005’te hayatını kaybeden ve daha sonraları azizlik mertebesine yükselecek Papa II. Jean Paul’e karşın suikast girişimi, 1981’in en çok konuşulan olaylarındandı. 13 Mayıs 1981’de Vatikan’da halkı selamlayan Papa, suikasttan iki kurşun yarasıyla sağ kurtulmuştu. Elinden ve karnından yaralanan Papa II. Jean Paul sağ çıkmasına karşın sağlığına tam olarak kavuşamadı. Olaydan sonra kendisini ölümden kurtaranın Hz. Meryem olduğuna inanıp inancının hararetli savunuculuğunu yaptı. Mehmet Ali Ağca olayın sanığı olarak yakalanır. Ağca, 1 Şubat 1979’da gazeteci Abdi İpekçi’nin öldürülmesi olayının da firari sanığıdır. Duruşma ve soruşturmalarda 128 bambaşka açıklama veren Ağca, fikir sağlığından mahrum bir şahsiyet çizer. Hayatının 30 yılını bu durum yüzünden hapiste geçirecektir.

Saldırıdan yalnızca 4 gün sonra Papa, Ağca’yı affettiğini açıklar ve ceza-evinde ziyaret eder. Tetikçi Ağca, yaptığından pişman olmadığını söyleyerek, böyle ilahi bir planın içinde yer almaktan mutlu olduğunu dile getirir.

Amerikan tezine tarafından Papa suikastı:

Aslen Polonyalı olan Papa II. Jean Paul, Amerikalılara kadar dönemin Sovyet Dar Servisi KGB ve Bulgaristan devleti göre öldürülmek istenir. Bulgarlar bu amaçla ülkücü ve sağcı bir Türk maşa olan Mehmet Ali Ağca ile anlaşmış ve bu suikasti düzenlemişti. Bu tez ABD ve Batı dünyası tarafından uzun vakit kullanıldı ve Bulgar Bağlantısı olarak kaldı. Ağca’nın İpekçi cinayeti sonrası hapisten kaçarak sahte bir pasaport ile Bulgaristan’a geçtiğini belirtelim. İddialar odur ki Sovyetler Biriği, Polonya asıllı Karol Josef Wojtyla’nın 2. Jean Paul adıyla papa oluşundan sonraki komünizm karşıtı ifadelerinden epeyce rahatsızdı.

Sovyetler tezine tarafından Papa suikasti:

Sovyetler Birliği yetkililerine kadar ise suikast Doğu Blokuna ve Bulgar diplomatlara karşın bir komploydu. ABD Gizli Servisi CIA, Polonya’da örgütlü ve Sovyet karşıtı bir karşı taraf grubun önderliğini yürüten Dayanışma Sendikası’na yardım veren Polonya asıllı Papa’ya suikast düzenletmiş, bu amaçla da Türkiye’de gazeteci katili olarak tanınan Ağca’yı kullanmıştır.

Kaynak : www.bilgisepeti.org farkıyla sunulmuştur

Yorum Yap