Kültür -Sanat Nedir

Mısır Piramitlerine Dair Her Şey

Firavun mezarları için inşa edilmiş bu yapılar 100’den fazladır. Orta Krallık dönemine kadar yapılmaya devam etmiştir. Ehramlar olarak da bilinen bu piramitlerden en eskisi Basamaklı piramittir. Her bir piramit kimin adına yapıldıysa onun bulunduğu odaya; doğdukları ve tahta çıktıkları gün olmak üzere yılda iki kez güneş girer.

misir_piramitleri_yapisi

Bizler Mısır Piramitlerine dair her şeyi merak etsek de yapımı hala sırdır. Piramitlerin yapımında çalışan işçiler yapının sırrını bildiği için inşa bittikten sonra öldürülmüşlerdir. Yapımında kullanılan devasa taşlar için yüzlerce km yol kat etmek gerekir ve bu taşların oraya nasıl getirildiği ise piramitlerin bilinmeyenleri arasındadır. Büyük piramidin yapımının 30 yılda tamamlandığı bilinmektedir. Mükemmel bir geometri zekasıyla yapılmış ve hala gizemini korumaktadır.

Piramitlerin Yapımı

Yapımı aşaması birçok araştırmaya konu olmuştur. Piramitlerin yapımında tonlarca ağırlığındaki taşlar kullanılmış sadece bir taşın çekilmesi için yaklaşık 25 kişiye ihtiyaç duyulmaktadır bu işlemler sırasında elbette kazalar yaşanmıştır. Piramitlerden çıkan işçilerin kemik yapıları bize bu kazaların sıklıkla yaşandığının işaretlerini veriyor. İşçilerin omurga yapıları incelendiğinde onların inanılmaz bir yüke maruz kaldığı anlaşılmaktadır.

misir_pramitlerinin_tarihi

Piramitlerin her biri farklı şekillerdedir. Kimi basamak şeklinde kimi üçgen prizma kimininse temeli tamamen düz değildir. Yapımında 200 bine yakın işçinin çalıştığı tahmin edilmektedir.

Keops Piramidi

Piramitlerden en tanınmışları Gize’de bulunan 3 piramittir. Taban genişliği 230 metre yüksekliği 146 metre olan Keops piramidi bu harika yapıların en büyüğüdür. Piramidin koridorlarının çok dar olması ve piramidin dik olması sebebiyle günümüzde bu piramidin ziyaretine izin verilmiyor. Bu özelliğinin yanında Keops Piramidi şimdiye dek zarar görmeden kalabilen ve dünyanın yedi harikası arasında kendine yer bulan piramittir. Bunca zamana rağmen sadece üstten 10 metre kadar bir bölümü zarar görmüştür. Bu piramidin 4 tane üçgen alanının toplamı piramidin yüksekliğini veriyor bu da gösteriyor ki yapı inşa edilirken ciddi matematik hesaplar yapılmıştır.

misir_piramitleri

 

Eski Mısırlılar mumyalama tekniğini çok iyi kullanırlar. Firavunların piramitlerde ulaşılan cesetlerinde yüzlerin hala tanınır olması şaşırtmıyor insanı. Bu şekilde ulaşılan yaklaşık 40 kadar mumya vardır.

Piramitlerin Mucizeleri

Sırlarını hala saklayan bu mucize eserlerin ilginç özellikleri vardır. Yazın içinin soğuk kışın ise aksine sıcak olması, içinde yetişen bitkinin normalden daha hızlı gelişim göstermesi, birkaç hafta içine bırakılan saf suyun losyon özelliği taşıdığı, çöp atıklarının hiçbir şekilde koku yapmadan mumyalaştığı, sütün bozulmadan yoğurda dönüşmesi bunlardan sadece az bir kısmıdır.

Yorum Yap