Nedir Yaşam

Nesli Tükenmiş Canlılar

Editör by bilgisepeti

Canlılar tabiat gereği doğar, gelişir ve ölürler. Her canlının bu döngü içerisinde var olma sebebi vardır. Fakat doğal olan ya da doğal olmayan faktörlerden dolayı bazı canlı türleri tabiattan silinir giderler. Canlıların tükenmesindeki doğal faktörler; doğal afet, yer küre değişimi, iklim değişikliği vb.dir. Doğal olmayan faktörler ise, insanoğlunun sebep olduğu etmenlerdir. Aşırı ve yasak avlanma, nüfus artışı, hızlı şehirleşme doğal olmayan etmenlerden bazılardır. Dünya üzerinde beş yüzden fazla canlının türü tamamen yok olmuştur ve bu sayısı giderek artmaktadır.

Şimdi sizlerle nesli tükenmiş canlılardan bazılarının birlikte inceleyelim.

LAS VEGAS - SEPTEMBER 30:   One of the world's largest set of shark jaws comprised of about 180 fossil teeth from the prehistoric species, Carcharocles megalodon, which grew to the size of a school bus, is displayed at the Venetian Resort Hotel Casino September 30, 2009 in Las Vegas, Nevada. Auctioneers Bonhams & Butterfields hope the fossil will fetch about USD 900,000-1.2 million when it is auctioned off on October 3 at the Venetian as part of their Natural History auction. The centerpiece of the lot of 50 fossils being auctioned is a 66-million-year-old Tyrannosaurus rex skeleton dubbed "Samson." The 40-foot-long female dinosaur fossil, excavated in South Dakota in 1992, contains about 170 bones and is said to be the third most complete T. rex skeleton ever unearthed. Bonhams & Butterfields is hoping Samson will fetch more than USD 6 million at the auction.  (Photo by Ethan Miller/Getty Images)

Tasmanya Kaplanı

Kuzey yarım kürede yaşayan bu canlı; biçim ve özellikleri göz önüne alındığında yırtıcı hayvanlar kategorisinde yer almaktadır. İki cinsinde de kesesi olduğu bilinmektedir. Son tasmanya kaplanı 1900lü yıllarda Avusturlya’da ölmüştür. Nesli tükenen canlılar kategorisine girmesinin nedenlerinden en büyüğü insanoğludur. Önce, şehirleşmenin artmasıyla bu canlıların doğal yaşam alanlarını yok etmiş; sonra da, hayvancılıkla uğraşan halkın hayvanlarına zarar verdiği gerekçesiyle aşırı avlanma yapmıştır. Fakat yapılan yanlışın telafisi adına, Amerikalı ve Avusturalyalı bilim adamları bu türü tekrar doğal döngüye kazandırabilmek içi bazı DNA testleri ve deneyleri yapmaktadır.

canlilar_hangileri_nesli

Moa

Yeni Zelanda’da belirli evrimlerden geçerek yüzyıllarca yaşamını sürdürmüş bilinen en büyük kuş türüdür. Uçamayan bu kuş türünün tüyleri koyu renkten başlayarak uçlara doğru beyazlaşan, ortaları sarı çizgili kenarlarında mor rengi bulunan, bir görüntüye sahiptir. Boyutları farklılık gösterse de, bulunan kalıntılara göre boylarının 3 metreye; kilolarının 250 kilograma ulaştıkları kabul edilmektedir. Otçul hayvanlar kategorisinde yer alan bu canlıların yok olmasındaki nedenlerinden bir tanesi vahşi yaşan koşullarına ayak uyduramamasıdır. Doğumlarından sonra 10 yıl gibi uzun bir gelişim süresine sahip olan bu canlılar; insanların Yeni Zelanda’ya göç etmesi ve aşırı avlanmasıyla birlikte tabiatta daha fazla barınamayarak nesli tükenen canlılar arasına girmişlerdir.

canlilar_nesli_tukenenler

Megalodon

Okyanusta yaşamış en büyük ot obur köpek balığı olduğu kabul edilir. Günümüzde büyük olarak adlandırdığımız beyaz köpek balıklarından yaklaşık üç kat daha büyük olduğu bilinen bu türün devasa bir çenesi ve 12 santimetreyi bulan dişleri bulunmaktadır.

nesli_tukenenler_canlilar

Panama kıstağı olarak bilinen; Kuzey ve Güney Amerika’nın birleşmesi olayı ile soğuk sulara adapte olamamış, diğer okyanuslara ulaşabilmek adına kıtayı aşamayarak tropik sularda kısılıp kalmışlardır. Bu bölgede yaşamlarını sürdürebilmek için gerekli besini sağlayamadıkları için açlıktan ölerek nesli tüken canlılar kategorisine girmişlerdir.

Yorum Yap