Tarih

Nikolay Çavuşesku Nasıl Öldürüldü?

Nikolay Çavuşesku Nasıl Öldürüldü?
Editör by bilgisepeti

1974-89 aralarında Romanya’da Cumhurbaşkanlığı yapan Rumen politikacı Nikolay Çavuşesku; 25 Aralık 1989’da yaygın ahali gösterilerinin arkasından gerçekleşen askeri müdahale sonrası devrildi. Kendisi ve karısı, göstermelik ve hızlı bir askeri duruşma sonrası televizyonda iki saat baştan başa yargılandı, 71 yaşında kurşuna dizildi. Nikolay Çavuşesku 26 Ocak 1918 Scorniceşti doğumludur. Çavuşesku’nun sonunu hazırlayan süreç, 16 Aralık’ta patlak veren halk ayaklanmasıyla başladı. Seçilen 8 askerden 3’ü idam için hazırlandı ve 30 el ateş edilmesi emri verildi.

Dönemin Sovyetlerini 1968’deki Çekoslovakya işgali sebebiyle eleştirdikten sonradan batılı güçlerin dikkatini çeken ve 13 milyar dolar fonlanan Romanya, ağır bir borcun altına girdiğini paraları heba etikten sonra fark etti. Romanya’nın gelecekte yabancı borç almasını engelleyecek şekilde anayasayı değiştirmeyi başaran Çavuşesku, ülkeyi büyük bir krizin içine soktu. 1980’lerde, ülke tarım ve endüstriyel üretiminin çoğunun borçların ödenebilmesi için ihraç edilmesi emri verildi. Kıtlık, yiyecek içeceğin karneye bağlanması, ısınma, gaz ve elektrik kesintileri halkı çıldırma noktasına getirdi. Borç 1989 yazında, Nikolay Çavuşesku devrilmeden henüz en ince ayrıntısına kadar ödendi. Kıtlığın nedeni olan ağır ihracat politikası, Aralık ayaklanmasına dek devam etti. Özet Olarak Romanya 0 dış borçlu lakin dibine değin aç bir ülkeydi.

Çavuşesku, devlet televizyonunda bir yana tıka basa batmış dükkanlara giriyor, öteki yandan insanlar ekmek kuyruklarında bekliyordu. Ülke o kadar kötü durumdaydı ama başkanın ziyaret edeceği varsayım edilen çiftliklere, ülkenin bir ucundan iyi beslenmiş inekler bile götürülüyordu. Denilen o ancak Çavuşesku Romanya’daki bu içler acısı durumdan habersizdi. Kendisine bahşedilen “açız” mektuplarını deha okuyamadığı söylenir.

Çavuşeskular, yüzlerce gönüllü olmasına rağmen, yüzbaşı Ionel Boeru, kıdemli çavuş Georghin Octavian ve Dorin Marian Cirlan gibi seçkin paraşütçü birlik askerlerinden oluşan bir tüfekli bir manga asker kadar öldürüldüler. Manga, mahkumlar duvarın yanına götürülür götürülmez ateşe başladı. Alev çok erken başlamış ve film ekibinin olayın tamamını kaydedememesine neden olmuştu. Ateş edilmesinden sonra yerde yatan vücutlar haki rengi çadır bezi ile örtülmüştü. Alelacele yargılama ve Çavuşesku’nun ölü görüntüleri video kasetlere kopyalandı ve haber hızla birçok batı ülkesinde görüntülerle verildi. O gün sonra, Romanya Televizyonunda da benzer görüntüler yayınlanmıştı. Çavuşeskular, 7 Ocak 1990 tarihinde vefat cezasının kaldırılması öncesi Romanya’da ölüme mahkumiyetinin uygulandığı, en son kişiler oldular.

Kaynak : www.bilgisepeti.org farkıyla sunulmuştur

Yorum Yap