Tarih

Notre Dame Katedrali Hakkında Bilinmeyenler

Notre Dame Katedrali Hakkında Bilinmeyenler
Editör by bilgisepeti

Notre Dame Katedrali; Paris, Fransa’da yer alan dünyaca ünlü bir katedraldir. Meryem Asıl’ya ithafen isimlendirilmiştir. Gotik mimarisi ile Paris’in öteki tüm tarihi yapıları gibi Sen Nehri’nin kıyısında bulunur. Girişi batıya bakar. Turistler açısından popüler bir mekan oluşunun yanı sıra, halen bir Roma Katolik Katedrali olarak kullanılır ve Paris başpiskoposluğuna ev sahipliği yapar. Batı cephesi katedralin en meşhur kısmıdır. Batı cephesindeki kuleler 69’ar metre yüksekliktedir. Katedralde “Paris’in Bakiresi” olarak bilinen Meryem Belli Başlı’nın bir heykeli bulunur.

Güney kulesindeki “Emmanuel” adlı çanın ağırlığı 13 tondur, yalnız tokmağı 500 kilodur. 1631’de Emmanuel yeniden döküldüğünde kadınların ergimiş olan metale mücevherlerini attıkları ve çanın orijinal rengini buradan aldığına inanılır. Asıl kubbesi 34 metre yüksekliktedir. Çan kulesine azar azar daralan toplam 422 basamakla çıkılır. 1163’te binaya ilk esas taşı koyulur ve üretim başlar. Katedralin ayrıntılarıyla bitirilmesi ise 185 yıl sürer. 1345’te tamamlanır.

notre-dame-gece notre-dame-ici notre-dame-katedrali notre-dame-nedir notre-dame

19. asır başında Paris yetkilileri bakımsızlığından ötürü katedrali yıktırmak ister. Ünlü Fransız yazan Victor Hugo, halkın ilgisini sürüklemek için Notre Dame’ın Kamburu adlı romanını yazmıştır. Roman, katedralin kurtarılması için kampanya başlatılmasını sağlayarak katedralin yenilenmesinde rol oynamıştır.

Kaynak : www.bilgisepeti.org farkıyla sunulmuştur

Yorum Yap