Kimdir

Nuri Demirağ Kimdir?

Nuri Demirağ Kimdir?
Editör by bilgisepeti

nuri demirağ kimdir1886 Sivas Divriği doğumlu Nuri Demirağ; iş adamı, siyasetçi ve müteahhit olarak bilinir. 10 bin km’lik demiryolumuzun 1250 km’sini inşa etmiş ve böylece kendisine ve kardeşine Atatürk kadar 1934 yılında “Demirağ” soyadı verilmiştir. Birincil sayılı zengin ve hayır severlerindendir. Birincil muhalefet partimiz Ulusal Kalkınma Partisinin de kurucusu olan Demirağ; birincil uçak fabrikasının kuruluşu, birincil sigara kağıdı üretimi, ilk yerli paraşüt üretimi gibi ilkleri gerçekleştiren, İstanbul Boğazı üstüne 1931’de köprü yapılması, Keban’a büyük bir baraj düşüncelerini 1933 senesinde ilk olarak açıklayan kişidir.

Özellikle havacılıktaki başarıları ile anılır. 1954 seçimlerinde DP’den adaylığını koyup Sivas vekilliği de yapmıştır. 1918’de tanıdık olmayan tekelinde olan sigara kağıdı işine girip Eminönü’de “Türk Zaferi” adıyla üretime geçmesi sonrası büyük kazançlar elde etmiştir.

Karabük Demir Çelik, İzmit Selüloz, Sivas Çimento ve Bursa Merinos tesisleri, Eceabat Havaalanı, Haliç kenarındaki İstanbul Hal Binası gibi projelere de imza atan Nuri Demirağ, 13 Kasım 1957’de İstanbul’da şeker hastalığı nedenile hayatını kaybetti. Zincirlikuyu Mezarlığı’na defnedildi. Sivas Divriği’den memur olarak geldiği İstanbul’da büyük başarılara imza atan Demirağ, İnönü ve Amerikancı politikalarının kurbanı olur. Yeşilköy’de 1559 dönümlük büyük bir arsa satın bölge Demirağ burada 1000×1300 metrelik bir havalimanı yapı ettirir. Bu havalimanı metrekaresi bir buçuk kuruştan İnönü tarafından istimlak edilecektir. İstanbul’un fethinin 500. sene dönümünde 40 bin imam biriktirmek, İstanbul Baltalimanında ipek üretimi için yüzlerce dut ağacı diktirmek gibi akıl ve projelerin de sahibidir.

1940’larda gelecekle ilgili beklentilerini şu şekilde özetlemiştir: “Evvela bu müesseseyi fevkalade genişletmek, büyük Yeşilköy gök lisesini ayarlamak… Sivas Divriği’de binlerce genci sinesine alacak, telsizciliği, motorculuğu vs. 12 şubeyi ihtiva edecek şekilde gök üniversitesini belirlemek… Sonra şu çayırın bir kenarında, muradına ermiş insanların refah ve saadetiyle oturup kahvemi içerken, bir işaretle yüzlerce tayyarenin aniden havalandığını görmek.”

Kaynak : www.bilgisepeti.org farkıyla sunulmuştur

Yorum Yap