Spor

Oryantring Ve Kuralları

Oryantring nedir, basitçe yön bulma olarak isimlendirebiliriz. İlk olarak İsveç’te doğan bu spor zamanla tüm dünyaya yayılmış 1961 yılından bu yana da Uluslararası bir federasyon olarak örgütlenmiştir. Ülkemizde ise 1970’lerden bu yana ilgi görmeye başlamıştır. Her yıl İsveç’te düzenlenen Oryantring turnuvalarına on binlerce kişi katılmaktadır. Oyun fiziksel eforun yanı sıra zihinsel eforu da beraberinde getirir.

oryantring_dikkat_edilmesi_gerekenler

Oryantring Nasıl Oynanır?

Oryantringde hızlı hareket etmek elbette ki önemlidir fakat yeterli değildir.  Bunun yanında hızlı da düşünebilmek sizi diğer rakiplerin bir adım önüne taşıyacaktır. Oyun çeşitli arazi koşullarında yapılabilse de daha çok ormanlık alanlar tercih edilmektedir. Oyunda her bir yarışmacı arasında birkaç dakikalık zaman farkı vardır ki bunda amaç yarışmacılar birbirini takip etmesin.

oryantring_nedir oryantring_yas_grubu

Oryantiringin kurallarına bir bakalım. Oyun esnasında oyuncuların ellerinde yön haritaları vardır yön haritaları arazinin özelliklerine göre detaylı çizilmiş topografik haritalardır, oyuncular bu haritalar sayesinde en kısa sürede bitiş noktasına ulaşacaklardır. Haritalarda oyuncuların sırasıyla ulaşmaları gereken kontrol noktaları vardır bu noktalarda turuncu beyaz bayraklar bulunur. Oyuncular kontrol noktalarına ulaştıklarını kanıtlamak için her bayrağın altında bulunan zımbayı ellerindeki kontrol fişine basarlar. Ulaşılacak hedefler için birden fazla yol vardır ve bunlardan hangisini kullanacağı yarışmacıya kalmıştır. Yarışmacılar oyun esnasında birbirleriyle karşılaşırlarsa birbirlerini takip etmeyeceklerdir. Tüm noktalara ulaşamayan yarışmacı kural olarak oyundan ihraç edilmiş olurlar.

oryantring_egitimi

Oyuna Kimler Katılabilir?

Oyun her yaş grubuna hitap eder fakat yaş farkları yüksek olan yarışmacılar aynı yarışmaya dahil edilmezler. O nedenle herkes kendi yaş grubuna uygun ekiple oyuna dahil olur.

Dikkat Edilmesi Gerekenler

Oyuncular oyun öncesinde bazı hususlara dikkat etmeleri gerekiyor. Bunlardan en önemlisi seçilecek kıyafet. Oyun zorlu arazi koşullarında gerçekleştiği için daha çok kolay kuruyabilen uzun kollu kıyafetler yine uzun pantolonlar tercih edilmeli. Yine seçilecek ayakkabıların yürüyüşe elverişli rahat spor ayakkabılar olmalı. Oyun için özel olarak üretilen çivili ayakkabılar bulunmaktadır fakat bunlar şart değildir. İsteğe göre yine özel tasarlanmış işaret parmağına takılan pusulalar bulunmaktadır ve bunların yön bulma konusunda ciddi yardımı olacaktır.

oryantring_kurallar

Oryantringin Türleri

Oyun sadece yürüyüşle yapılan çeşidi yoktur en bilineni bu olsa da bisikletli parkuru, kayak parkuru, patika parkuru gibi çeşitleri bulunur.

Siz de yön bulma harita okuma becerinize güveniyor ve fiziksel olarak her türlü arazi yapısına karşı dayanıklıyım, hızlı düşünmek benim işim diyorsanız bu spor kesinlikle sizin için biçilmiş kaftan.

Yorum Yap