Nasıl Yapılır Nedir

Paralimpik Olimpiyatları Nedir?

Editör by bilgisepeti

İngilizce, engelli anlamına gelen “paralyzed” ve olimpiyat anlamına gelen “olimpic” kelimelerin birleşmesi ile oluşan ve orijinal ismi “paralympic”  olan paralimpik oyunları engelli sporcuların katıldığı bir spor organizasyonudur. O halde paralimpik olimpiyatları nedir? Bu oyunlar yaz ve kış olmak üzere iki kere düzenlenir.  O yıl düzenlenen olimpiyatların ardından yine o olimpiyatların oynandığı tesislerde yapılır. 2008 yılından itibaren uluslararası en büyük spor organizasyonu olarak kabul edilmiştir.

paralimpik-olimpiyatlari

“Hareketin Ruhu”

Oyunları bayrağı olarak 2003 yılında tasarlanan ve Three Agitos olarak adlandırılan logo kullanılmaktadır. Sembol kırmızı, mavi ve yeşil renkten oluşur.  Bu renkler dünyadaki tüm ülkelerin bayraklarını temsil etmektedir. Şekli ise “Agito” kelimesinin anlamı olan ‘hareket’ten yola çıkılarak tasarlanmıştır. Semboller tüm dünyadan yola çıkıp tek bir merkezde toplanan dairelerdir. “Hareketin ruhu” anlamına gelen paralimpik oyunları bayrağı, bu oyunlara katılan oyuncuların ruhunu yansıtmaktadır.

paralimtik-turkiye-oyunlari

Paralimpik oyunların ilk ortaya çıkış tarihi 1948’dir. O dönem Londra’da düzenlenen olimpiyatların ardından engelli askerler için küçük bir spor organizasyonu düzenlenir. 1960 Roma Olimpiyatları’ndan bu yana olimpiyatlarından ardından paralimpik oyunları düzenlenmeye başlandı. Resmi olarak ilk yaz oyunları 1960 Roma Paralimpik Yaz Oyunları ve ilk kış oyunları da 1976 Örnsköldsvik Paralimpik Kış Oyunlarıdır.

paralimtik-nedir

Sporcular bu oyunlarda engellerine göre altı kategoriye ayrılır. Bunlar görme engelliler, tekerlekli sandalyeliler, beyin felçliler, ampüteler (çeşitli nedenler kol veya bacakları olmayan kişiler), zihinsel özürlüler ve farklı koşullar sonucunda hareket bozukluğuna uğramış sporculardır.

Oyun kategorileri

Yaz oyunları sporları ağırlık kaldırma, atletizm, atıcılık, tekerlekli sandalye basketbolu, binicilik, bisiklet, boccia, çim bowlingi, dalış, eskrim, futbol, goalball, halter, judo, masa tenisi, tenis, okçuluk, voleybol, tekerlekli sandalye rugby, yelken ve yüzme olmak üzere 21 tanedir. Kış oyunları ise Alp disiplini, biatlon, kayaklı koşu, tekerlekli sandalye körlingi, kızak ve buz hokeyi olmak üzere 6 tanedir.

paralimtik-turkiye

Uluslararası Paralimpik Komitesi(IPC)  1989 yılında Almanya’da kurulmuştur. Türkiye’de is paralimpik olimpiyat komitesi 2002 yılında kurulmuş ve aynı yıl Uluslararası Paralimpik Komitesi’ne üye olmuştur.

Paralimpik oyunları ve Türkiye

Türkiye ilk kez 1992 Barcelona Paralimpik Yaz Oyunlarına tek sporcu ile katılmıştır. En son yapılan 2016 Rio Paralimpik Yaz Oyunları Türkiye’nin en başarılı olduğu oyunlardır. 3 altın, 1 gümüş ve 5 bronz olmak üzere toplam 9 madalya ile bitirmiştir. Madalya alınan spor branşları halter, masa tenisi, goalball, judo, atletizm ve atıcılıktır. Ayrıca takım sporlarındaki ilk şampiyonluk da Goalball Kadın Milli Takımı sayesinde kazanılmıştır.

 

Yorum Yap