Tarih

Pearl Harbor Saldırısı Hakkında Bilinmeyenler

Pearl Harbor Saldırısı Hakkında Bilinmeyenler
Editör by bilgisepeti

Pearl Harbor Bombardımanı, Pearl Harbor Baskını, Pearl Harbor Savaşı ve Hawaii Deniz Savaşı olarak da anılan savaş; Japon İmparatorluk Deniz Birliklerinin, Japonya saatiyle 8 Aralık 1941 sabahı Hawaii adalarının Oahu adasında bulunan Pasifik Filosu ve Pearl Harbor askeri üslerine karşı düzenlediği sürpriz taarruz saldırılarıdır. Nazi Almanyası ve Faşist İtalya, 11 Aralıkta, Japon saldırısından 4 gün sonra ABD’ye savaş ilan etti. Japon Kuvvetlerinin donanmadaki ABD uçak gemilerini batırmakta başarısız olması etkinin boyutunu önemsiz kılmıştır. Uzun dönemde, Pearl Harbor saldırısı Japonya için stratejik bir hataydı. Pearl Harbor ABD tarihinde 1812 Muharebesinden sonradan ilk önce ana toprakların başka bir devlet kadar saldırıya uğraması açısından kayda değer bir yere sahiptir.

Operasyon amacı itibariyle, Büyük Okyanus’ta olması şiddetle olası bir Amerikan askeri müdahalesini önlemeyi amaçlıyordu. Hamle başladıktan 90 dakika daha sonra bitti. Saldırı sonrasın 12 Amerikan savaş gemisi ciddi şekilde hasar almış veya batmış, 188 savaş uçağı imha edilmiş ve 2.403 Amerikan askeri ile 68 sivil ölmüştür. (Bunlardan altmış sekizi sivillerden oluşuyordu, bir birçok ABD uçaksavarlarının şarapnel ve kovanlarının sivil alana düşmesi ile ölecekti) aynı zamanda Pasifik Filosunun üç uçak gemisi, üssün yaşamsal öneme sahip tankerleri, denizaltılar ve fabrika gemileri gibi unsurları limanda bulunmadığı için hasar görmekten kurtuldu. Japonya o tarihlerde Dünya üzerindeki en büyük 3. deniz gücüne sahipti.

Japon komutanlar; saldırıyı iki dalga biçiminde uygulamaya karar verdi. Üçüncü dalga pilotlar göre önerildiyse de bu öneri kabul edilmedi. Ilk dalga, toplamda 183 uçaktan oluşuyordu. Az Kalsın ABD hava kuvvetlerine ait 188 uçağının tamamı değil edilmişti, 155 i yerdeyken vurulmuştu, sabotaja karşı korumak için kanat kanata park edilmeleri imhalarını hızlandırdı. Barakalara yapılan saldırılar pilotların ve diğer personelin ölümünü artırdı. Bazı uçaklar ise dost ateşi ile vurulacaktı. Japonlar, ABD Uçakgemilerini değil etmiş olsaydı, Birleşmiş Devletler, Pasifik Filosu açısından önemli bir darbe yemiş olacak ve bir sene ola ki daha artı bir zaman durumunu düzeltemeyecekti.

Japonlarda ise elli beş Japon havacısı ve dokuz denizaltıcı hücum esnasında öldü. Japonların 441 uçağının (350 si saldırıya katıldı) dokuzu ilk dalgada, yirmisi ikinci dalgada olmak üzere 29’u kaybedilmiş ve öteki yetmiş dört tanesi ise makinalı tüfek ve top atışları sonrası zarar almıştı ve yirmiden fazlası gemilerine sorunsuz inmişti. Savaş deklarasyonu olmadan saldırının vahşet olarak algılanmış olması, ABD’deki Japon asıllılar da dahil olmak üzere sonra Amerika’nın batısına göç eden Japonlar ile sempatizanlarının sabotaj ve casusluk yaptığı korkularını alevlendirdi. Japon asıllı ABD vatandaşları ve ülkede ikamet eden Japonlar sonraları birleştirme kamplarına sevk edileceklerdir. Şart Anti-Japon duygusu olarak açıklama edilir.

Kaynak : www.bilgisepeti.org farkıyla sunulmuştur

Yorum Yap