Tarih

PKK’nın Şehit Ettiği Ilk Askerimiz

PKK’nın Şehit Ettiği Ilk Askerimiz
Editör by bilgisepeti

Eruh İlçe Jandarma Komutanlığında 21.00 nöbetini tutan 1962 doğumlu Onbaşı Süleyman Aydın; şimdilerde Erzincan Mertekli Köyünde sevenlerinin dualarıyla yatmakta olan bir asker. Birincil şehidimiz..

15 Ağustos 1984 Eruh Şemdinli baskınlarında vatan savunması esnasında şehit oldu. Kurtuluş savaşında Yunana ilk kurşunu sıkan Hasan Tahsin’in İzmir Konak meydanında bir heykeli varken Erzincan’da bir kabir taşı haricinde görüp de hatırlayacağımız bir anıtı var mı agnostik.. Bir vakitler; Eruh’ta bir caddeye adı verilmiş fakat halen duruyor mu onu da bilemiyoruz. O günkü olaylar sırasında ağır yaralanan Astsubay Memiş Arıbaş ise olaydan 5 gün daha sonra şehit olacaktı.

Siirt’in Eruh ilçesinde 15 Ağustos 1984’te PKK’nın şehit ettiği ilk asker olan Süleyman Açık Fikirli’ın ailesi, “O, ülkesi için şehit oldu. Bizi en çok üzen, birincil şehit olmasına rağmen bayramda bile olsa yetkililerden kimsenin mezarını ziyaret etmemesi. Devlet bizi uzun zamandır unuttu” dedi. Her şehitle ilgili haberde aklına kardeşinin geldiğini anlatan abla Gülizar Okumuş şunları söyledi: “Süleyman dört erkek kardeşin en küçüğüydü. Davul zurna eşliğinde askere gönderdik, kısa bir vakit daha sonra ölüm haberi geldi. Yıkıldık. Babam acısına daha artı dayanamayıp öldü. Annem ise köyümüzün her tarafı Süleyman’ın hatıralarıyla batmış olduğu için dayanamayıp İstanbul’a göç etti.”

Süleyman Kültürlü’ı katleden hainin anıtı, okulları vs’si varken Genelkurmay bu ilk askerimizi unutturmamak için halen etkili bir adım atmıyor.Eruh baskını, 3 gün içinde hiç gündeme gelmezken,15 Ağustos 1984 yılında Şemdinli-Eruh baskınını birincil duyuran 18 Ağustos’ta Bağımsızlık gazetesi oldu. “Güneyde Operasyon” sürmanşetini kullanan Bağımsızlık, o tarihte gerçekleştirilen baskına gazetede geniş yer verdi. sonra eylem Türkiye’de ve dünya kamuoyunda günlerce ilk haber olarak duyuruldu.

Kaynak : www.bilgisepeti.org farkıyla sunulmuştur

Yorum Yap