Nedir

Reklamcılık Nedir? Türkiye’de Reklamcılık Nasıldır?

Editör by bilgisepeti

Reklam Nedir?

İnsanları belli bir düşünceye, bir ürün ya da hizmete yönlendirmek ve bilgi vermek amacı ile yapılan duyuru reklamdır. Reklam, iletişim araçlarından süre satın alarak sergilenip çoğaltılır ve ücret karşılığında oluşturulur. Televizyon, gazete, radyo, ilan tahtası (billboard), dergi, sinema ve internet gibi farklı mecralarda sergilenir. Kaba tabiri ile reklamcının işi, mesleği ise reklamcılık olarak adlandırılır.

b05bacf0-672c-4ba0-8800-9a0387b382f0

Reklamcılık Nedir?

M.Ö. 300 yıllarında toplumsal ihtiyaçlar doğrultusunda doğan ve günümüze kadar gelen reklamcılık şimdilerde oldukça önemli mesleklerdendir. İlk olarak ticari faaliyetler ile başlayan reklamcılık, ihtiyaçlar değiştikçe ve geliştikçe teknoloji, sosyal ve siyasal gibi farklı alanlarda görülmeye başlanmıştır. 21. yüzyılın en gözde mesleklerinden biri olan reklamcılık, birçok genç tarafından tercih edilmek istenmektedir. Bu meslek dalı için ülkemizde birçok üniversitede bölümler açılmaktadır. Bu bölümler sayesinde öğrencilere reklam sektöründe gerekli eğitim ve tecrübeler verilmektedir. Milyonlarca insana hitap eden reklam sektöründe yaratıcı ve parlak fikirler işin temel adımıdır.

reklamcilik-islevi

Türkiye’de reklamcılık nasıldır?

Türkiye’de ilk tanıtım faaliyetleri 1864 yılında Tercümanı Ahval gazetesinde yayımlanan ticari reklamlar ile başlamıştır. Yine 1865 – 1875 yılları arasında da çok sayıda gazete çıkmış fakat bir süre sonra batmıştır. Cumhuriyet kurulmadan önce okuma oranının oldukça düşük olması bu gazetelerin tirajlarının oldukça düşük olmasına sebep olmuştur. 1909 yılında günümüzdeki ajansların temeli sayılacak “İlan Şirketi” kurulmuştur.

reklamcilik-nedir

Cumhuriyetin ilanı ile birlikte ülkedeki yabancı kaynaklı gazete sayıları azalmış yerini yerli gazetelere bırakmaya başlamıştır. 1928 yılındaki harf devrimi gazete gelişiminde küçük duraklamalara sebep olduysa da kısa süre sonunda oldukça yüksek süratle gelişim devam etmiştir. 1928’de 50 bini bulmayan gazete günlük tirajları 1936’da 150 bine erişmiştir. En yüksek tirajlı gazeteler ayda ortalama 3 bin liralık reklam geliri sağlamaya başlamıştır. 1950 yılında ilk radyo tanıtımı, 1970 yılında ise televizyon tanıtımları ortaya çıkmıştır. Televizyon tanıtımları ile Türkiye’de reklamcılık çağ atlamıştır. Renkli televizyon yayınlarının başlaması ile reklam sektörü oldukça gelişmiştir. Gelişen reklam sektörü insanlarda merak uyandırmaya başlamış ve reklamın güvenilirliği daha da artmıştır.

reklamcilik-nasil-yapilir

Günümüzde de reklamcılık oldukça büyük bir yer tutmaktadır. 2008 yılında yaşanan ekonomik kriz nedeniyle reklam yatırımlarında düşüş de görülse günümüzde yatırımlar oldukça fazladır. IAB Türkiye 2014 yılında Türkiye reklam harcamalarının %20 ila 23 oranında arttırıldığını söylemiştir. Gelişen teknolojiye ayak uydurarak ilerleyen reklam sektörü gittikçe artmaktadır.

Yorum Yap