Nedir

Rock Müzik Nedir?

Editör by bilgisepeti

Günümüzün en popüler müzik türlerinden biri olan Rock Müziğin kökeni 1950lere kadar dayanmaktadır. O dönemlerde siyahların müziği olarak bilinen Blues ile birlikte zamanla Elvis Presley gibi isimlerle Rock’n Roll ortaya çıkmış ve bu iki tür Rock müziğin temellerini oluşturmuştur. Genellikle gitar (elektro ve akustik), bas gitar, klavye ve bateri gibi enstrümanlarla icra edilen bu türe çoğunlukla melodik bir vokal eşlik etmektedir. Ancak Rock Müzik’i bu enstrümanlarla sınırlı tutmak yanlıştır, Rock Müzik’e zaman için pek çok enstrüman adapte edilmiştir.

metalik-muzik

Kendini Geliştiren ve İlerleyen Müzik

Toplumsal sorunlara şarkı sözlerinde bolca rastlayabileceğiniz Rock Müzik, isyanın ve başkaldırının müziği olarak da bilinmektedir. Aşkla birlikte nefreti, savaş karşıtlığını, bireysel yalnızlığı veya politik sorunları da şarkı sözlerinde bulabileceğiniz Rock Müzik’te, sözlerin içeriğine uygun olarak müzikal altyapıyı da duyabilirsiniz. Zaman içinde pek çok türe ayrılan Rock Müzik son derece geniş olan müzikal dünyasını daha zenginleştirmiştir. Rock Müzik icra edilen ülkeye hatta aynı ülkedeki farklı bölgelere göre bile müzikal anlamda farklılıklar gösterebilir. Rock Müzik icra eden müzisyenler kendilerini sınırlamayarak türün gelişimine katkılar yapmışlardır. Her daim yenilikçi anlayışlarını siz dinleyicilere sunmuşlardır.

rockmuzik

‘70lerle Yükselişe Geçen Müzik

Rock Müzik 1970’lerin başından itibaren popülerliğini arttırmaya başlamıştır. Özellikle İngiltere’den çıkan Pink Floyd, Deep Purple, Led Zeppelin, Black Sabbath gibi gruplar kendi dönemine yön vermiş ve sonrasında gelen grupları fazlaca etkilemiştir. O dönemlerin ‘68 kuşağı olarak bilinen savaş karşıtı, özgürlükçü neslin bu grupları dinlediği bilinmektedir. Siyahların sorunlarından yola çıkarak değişen ve gelişen Rock Müzik zamanla tüm insanlığı ilgilendiren sorunları ele almış ve bu bağlamda sözlerin ve müziğin daha sert olduğu Hard Rock olarak adlandırılan türü de doğurmuştur. Hard Rock ile birlikte Psychedelic Rock, Progressive Rock, Glam Rock gibi türler de ortaya çıkmıştır.

rock-muzik-sanatcilari

Rock Müziğin Daha Sert ve Karanlık Yüzü: Heavy Metal  

Hard Rock ile dinleyicilerin kulakları daha sert müziğe alışmış ve ‘80lerle birlikte daha geniş yelpazeli türler de ortaya çıkmaya başlamıştır. Özellikle Heavy Metal, Rock Müziğin konseptini daha sert müzik ve sözlerin olduğu platforma taşımıştır. Heavy Metal, Rock Müzikten çıkıp gelişse de zamanla kendisi ayrı bir tür olmuştur ve tıpkı Rock Müzik gibi pek çok türe ayrılmıştır.

rock-muzik-temsilcileri

Heavy Metal bugün hala toplumsal anlamda önemli bir alt kültürü oluşturmaktadır. Heavy Metal türünün en büyük iki grubu  Metallica ve Iron Maiden albümleri milyonlar satan, stadyumlarda binlerce kişiye konser veren gruplardır.

Yorum Yap