Nedir Spor

Elektronik Spor Nedir?

Editör by bilgisepeti

Yıl 1994, Dreamhack tarafından bir turnuva düzenleniyor ve yalnızca 40 kişinin katılımıyla gerçekleşiyor bu turnuva. 2014 yılına geldiğimizde ise aynı turnuvaya 26 bin 672 kişi katılım gerçekleştiriliyor. Yukarıda ki 40 kişilik turnuva bir elektronik spor turnuvası ve aradan geçen yıllarda katılımın müthiş bir ivmeyle artması bize elektronik sporun gelişimi hakkında bilgi veriyor. Peki, o zaman ilk önce şunu soralım “elektronik spor nedir?

elektornik-spor

Elektronik Spor Nedir?

Kısaca e-spor olarak da bilinen elektronik spor, online oyunlar üzerine kurulu bir spor dalı. Evet, bütün organizasyonlar çağlar içerisinde evrim geçirir. Siyaset, edebiyat, kadın erkek ilişkileri… Sporda diğerleri gibi yaşanan teknolojik gelişmelerden nasibini alıyor ve online oyunlar kendisine bu organizasyonda yer buluyor. Türkiye’de yalnızca 4 5 yıldır duyduğumuz bir terim olmasına rağmen elektronik sporun gelişimi ülkemiz için ümit verici düzeyde. Daha yakın zamanda, Beşiktaş Jimnastik Kulübü kendi elektronik spor takımı oluşturdu ve dünya çapında turnuvalarda boy göstermeye başladı. Ayrıca ülkemizde lisanslı bir e-spor oyuncu olmakta artık mümkün ve pek çok MOBA tarzı oyun sunucuları ülkemiz için lisans çıkaran adaylarına ödüller vermektedir. Her ne kadar kendi başına olmasa da, e-spor ülkemizde “Gelişmekte Olan Sporlar Federasyonuna” bağlı olarak gösterilmiş durumda. Lisansı almak için ihtiyacınız olan tek şey nüfus cüzdanınızın fotokopisi, dijital oyun için sağlık raporu, Gençlik ve Spor Bakanlığının internet sitesin alıp dolduracağınız tescil fişi ile lisanlı bir oyuncu olabiliyorsunuz.

elektornik-spor-bilinmeyenler

Evet, ülke olarak elektronik spor kavramı ile yeni tanışıyor olabiliriz. 9 Ekim 2016 akşamı Arjantin-Türkiye final maçı vardı ve göğsümüz 11-0’dan 14-16 ile çevrilen bir skorla kabardı. Bu bir futbol maçı olsaydı, o gece sokaklar sabaha kadar dolup taşardı. Dünya CS:GO şampiyonluğu Türkiye’ye geldi ve ülkemizde elektronik spor kavramı bir kez daha yankı buldu.

Peki, elektronik sporun gelişimi tarihçesine bir göz atmak gerekirse 90’lara gitmekle başlamalıyız işe.
spor-akimi

1990-2000 Yıllarında Elektronik Spor

90’lı yıllarda bilgisayar oyunculuğunun yükselişi ile birlikte ilk gerçek e-spor karşılaşmaları düzenlenmeye başladı. 1997 yılında ki Quake turnuvası ilk gerçek elektronik spor etkinliği kabul edilebilir. 2000 katılımcıya yakın kişi ile turnuva gerçekleştirildi ve büyük ödül, Quake oyununun baş tasarımcısı John Carmak’ın Ferrari’siydi.

Aynı yıl birçok FPS ve spor türü oyunlarıyla birlikte, StarCraft:Brood War oyunu ile strateji oyunları e-spora giriş yaptı. Modern zamanların satrancı olarak kabul edilen bu strateji oyunları elektronik sporun gelişimi açısından da büyük önem taşıyordu.spor-elektronik

2000 ve Sonrası

E-spor dünyasının iki önemli ismi olan World Cyber Games ve Electronic Sports World Cup 2000 yılında kuruldu.

2002 yılında kurulan Major League Gaming, 2006 yılında Kuzey Amerika’da televizyonda yayınlanan ilk turnuvayı gerçekleştirdi.

Son zamanlarda League Of Legends gibi MOBA tarzı oyunlar ön planda. Piyasaya sürüldükten yalnızca 7 yıl sonra 30 milyondan fazla oyuncuyu kendine çekmeyi başaran bu oyunun 2013 sezonun da ki turnuvasını 27 milyon kişi seyretti. Bir başka MOBA tarzı oyun Dota 2’nin 2014 sezon birincilik ödülü 5 milyon doların üstündeydi.

Son olarak elektronik sporun gelişimi ile ilgili olarak, yakın bir gelecekte Olimpiyat Oyunları’nda bir kategori olarak görmemizin kaçınılmaz olduğu gerçeğini göremeyen ve sürekli “elektronik spor diye spor olur muymuş?”, “bilgisayar başında oturarak spor mu olur hiç?”, “elektronik spor nedir Allah aşkına?” diyenleri duymazdan gelin. Bugün satranç, briç bir federasyona sahip spor dallarıysa, elektronik sporlarda zamanla ülkemizde hak ettiği değeri bulacak.

Yorum Yap