Kimdir Kültür -Sanat

Salvador Dali kimdir? Eserleri nelerdir?

“Salvador Dali” denilince herkesin aklına az da olsa bir şeyler gelir ancak genel olarak “Salvador Dali kimdir?” bunu çok fazla kişi bilemez. Asıl adı Salvador Domingo Felipe Jacinto Dali Domenech olan Dali sürrealizmin öncüsü ressam olarak tanınmaktadır. İspanyol ressama ününü, gerçeküstü eserlerinde kullandığı tuhaf ve çarpıcı imgeler kazandırmıştır. En bilindik eseri olan “Belleğin Azmi”, 1691 senesinde tamamlanmıştır. Katalan olan Salvador Dali, kendisinin İspanya’yı fetheden Mağribiler soyuna ait olduğunu belirtmiştir. Ayrıca Arap kökenli olduğunu ve bu sebeple de lükse ve doğu kıyafetlerine ilgili olduğunu aktarmıştır.

Karakteristik Özellikleri

Salvador Dali verdiği eserlerin dışında bazı fikirleri, farklı yaşam tarzı ve kişiliği ile de dikkatleri üzerine çekmiştir. Eşine az rastlanır cinsten olan kendine has bıyığı ile ve sıra dışı tavırlarıyla dünya çapında bir üne kavuşmuştur. Kendisi ile ilgili ünlü sözlerinden birisi, “bir deli ile aramdaki tek fark, benim deli olmayışımdır” sözüdür.

salvodor-dali-hayati

Faaliyetleri

1914 senesinde annesinin yoğun çabaları ve desteği ile özel bir resim okuluna yazılmış, 1919 yılında ise Figueres Belediyesinde ilk bireysel resim sergisini açmıştır. 1921 yılında annesini kaybeden Dali, kendisini tamamen resim sanatına adamış ve kendine has ve iddialı tavrı ile ortaya çıkardığı eserleri sonucunda adını tüm dünyaya duyurmuştur. Tamamladığı eserleri sadece sürrealizm değil Dadaist ve kübist bir çizgiden de payını almıştır. Resim sanatının yanı sıra fotoğrafçılık, filmcilik ve heykelcilik sanatları ile de ilgilenmiş ve Destino isimli çizgi filmi ile “en iyi kısa animasyon filmi” dalında Oscar ödüllüne aday gösterilmiştir. En son “Serçenin Kuyruğu” adlı tablosunu tamamlayan Salvador Dali, 1989 senesinde kalp yetmezliği sebebi ile hayata gözlerini kapatmıştır.

salvador-dali-unlu-resimleri

En önemli eserleri

Salvador Dali, yaşamı boyunca toplamda 1500’den fazla sayıda eser vermiştir. Eserleri arasında tiyatro dekor ve kostümleri de bulunmaktadır. Ayrıca bazı fotoğraf sanatçıları ve modacılarla da çalışmaları bulunmaktadır. Pek çok eseri Dali Tiyatro ve Müzesi, Los Angeles Salvador Dali Galerisi, Reina Sofia Müzesi ve St. Petersburg Dali Müzesi’nde sergilenmektedir. Peki, en önemli eserleri nelerdir? Eserlerinin en ünlüleri; Belleğin Azmi (1931), Haşlanmış Fasulyeli Yumuşak Yapı (1936), Yanan Zürafa (1937), Yeni İnsanın Doğuşunu İzleyen Jeopolitik Çocuk (1943), Uzay Fili (1948), Aydınlatılmış Hazlar (1929), Narkissos’un Değişimi (1937), Delfli Vermeer’in Bir Masa

Olarak da Kullanılabilen Hayaleti (1934), Mae West (1936), Bir Dâhinin Günlüğü (1965), Çarmıha Gerilmiş İsa (1965).

salvador-dali-en-unlu-eseri

 

 

Yorum Yap