Din Kimdir

Şehadet Ve Şehitlik Nedir?

Şehadet veya Şehitlik Nedir?
Editör by bilgisepeti

i-love-islam-png_designSözcük-i Şehadet: “Eşhedü en la ilahe illallah ve eşhedü enne Muhammeden abdühü ve resulühü” demektir. Anlamı şu şekildedir: “Ben şehadet ederim fakat, (Yani görmüş gibi bilirim ve bildiririm oysa) Allah’tan başka ilah yoktur. Ve yine şehadet ederim ki, Muhammed aleyhisselam Onun kulu ve resulüdür.” Şehadet; sözlük tanımı olarak; “şahitlik etmek, huzurda edinmek, hazır bulunmak, idrak etmek, bildirmek, muttali elde etmek ve anlayışlı olmak” manasına gelir.
şehadetŞehitlik; İslam uğruna vefat etmiş bir kişiye bahşedilen ad ve makamdır. Kelime olarak ‘şehit’, “şahitlik eden”, “bildiğini söyleyen” gibi manalara gelen Arapça bir sözcüktür. Mastarı “tanıklık” anlamına gelen “şehadet”tir. Çoğulu “şuheda” ve “eşhad”dır. Ahiretteki makamlarının öteki insanlardan üstün olacağı sık sık belirtilir. Hanefi alimlere göre 3’e ayrılır. Allah katında peygamberlikten sonradan en yüksek mertebedir. Şehitlerin, Cennetin tüm nimetlerine kavuştukları süre; “Ey Rabbimiz, biz senin yolunda tekrar şehit edinmek için dünyaya döndürülüp öldürülmeyi istiyoruz.” diyerek, Allahü tealaya yalvaracaklarını Peygamber efendimiz göre bizlere haber vermektedir. Kul haklarından diğer tüm günahları affolunur. Kul borçlarını da, Allahü teala kıyamette, hak sahibine Cennet nimetleri ihsan ederek helallaştıracaktır. Allah uğruna savaşırken, hudut boylarında nöbette ölenlere, kıyamete değin bu ibadetlerinin sevabı ikram edilir. Kabirlerinde diridirler. İnanışa kadar herkes, kıyamette yetmiş kişiye şefaat eder. Suda boğularak şehit olana, karada şehit olanın iki misli sevap verilir. Havada şehit olanlar da böyledir. Şehitliği, şehit olarak ölmeyi arzu etmek imanın kamil olmasının alametidir. Her Müslüman şehit olarak ölmek için dua eder. Bunlardan, Abdullah bin Cahş’ın duası meşhurdur.

Boğularak, yanarak, garib-kimsesiz olarak, duvar ve enkaz altında ölenler ishalden, taundan, bulaşıcı hastalıklardan, lohusalıkta, epilepsi hastalığında, Cuma gecesinde ve gününde, din bilgileri öğrenmekte, öğretmekte ve yaymakta iken ölenler ve aşık olup, aşkını, iffetini, namusunu saklarken ölenler, zulümle hapis olunup ölenler. Allah rızası için müezzinlik yaparken, şeriate yerinde ticaret yaparken, helal kazanıp çoluk çocuğuna din bilgisi aydınlatmak ve ibadet yapmaları için çalışanlar (ve fıkıh kitaplarında daha geniş olarak izah edilen şeyleri yapanlar) ölünce ahiret şehidi olurlar. Ahiret şehitliği 3 şehit şehitlikten biridir.

Kaynak : www.bilgisepeti.org farkıyla sunulmuştur

Yorum Yap