Din Genel

Şehit Kime Denir?

Editör by bilgisepeti

Müslüman kişi Allah yolunda can verdiği vakit şehit olmaktadır. Bu mertebe islamda en yüksek mertebe olarak bilinir. Allah katında şehit olan ölen kişilerin kıymetleri ve kadirleri tüm mertebelerden yücedir. Peygamberlikten sonra en yüksek mertebe şehitlik mertebesidir. Ahirette peygamberden sonra gelen kişilere şehir rütbesi verilir. Bu öyle bir mertebedir ki şehit olarak ölen kişinin bütün gelmiş geçmiş günahları Allah tarafından affedilir.

sehit-olmak

Müslümanlar savaşlarda düşmanlarına karşı hep üstün olmuşlardır. Savaşa giden askerin tek düşüncesi ölürse şehit olmak kalır ise gazi olmaktır. Bu durum ayette de yer almaktadır. Gazilik veya şehitlik iki güzel şeyden biri olarak geçer. ( Tevbe suresi 9/52 ) Yani Müslüman asker için savaş anında iki güzelden biri olacaktır. Ya savaşı kazanıp galip olacak ya da ölüp şehitlik mertebesine ulaşacaktır.

DCIM101MEDIADJI_0047.JPG

Şehit gözlerini yumduğu vakit kendini canlı gibi bilir. Öldüğünün farkında değildir. Yani ölümün amansız acısına ve sancısına uğramadan bir anda kendini huzura kavuşmuş gerçek hayatında bulur kendini. Bu konu birçok şairimize ve yazarımıza da ilham kaynağı olmuştur. Dinimizce şehit ölmez aslında hep diridir.

Şehid-İ Kamil Kime Denir?

Hem fani dünya için hem de ahiret katında şehit olarak ölen kişiler için Şehid-i Kamil denmektedir. Bu kişiler savaş alanında öldürülenler, anarşistler veya evinde hırsızlarca öldürülen kimselerdir. Apaçık zulme uğramış kişilerdir.

sehitlik-nedir

Şehid-İ Kamil Olarak Dirilmek İçin Gereken 6 Şart

. Tam ehliyetli olmak. Yani akıl başta olmak.

. Müslüman olmak.

. Baliğ (ergenlik) çağına gelmiş olmak.

. Abdestli olmak. ( Cünüp olmamak. )

. Aldığı öldürücü darbe sonucunda hemen canını teslim etmiş olmak. Eğer bu sere geçer ise kişi tedavi görür, nefes almaya devam eder ise Allah katında bu kişi Uhrevi Şehit olarak geçer.

. Kasti olarak ve zulüm sonucunda öldürülmüş olmaktır.

sehit-olan-kisiler

Farklı Durumlarda Ölen Kişiler De Şehitlik Mertebesine Ulaşabilir.

Bunlar :

. Suda boğularak hayatını kaybetmek.

. Ateşte yanarak ölmek.

. Sarsıntılar sonucu enkaz altında kalarak ölmek.

. Bulaşıcı hastalıklardan ölmek.

. Ateşli hastalıklardan ölmek.

. İlim ve bilim yolunda ölmek.

. Ciğer rahatsızlıklarından ölmek.

. Doğum anında veya doğumdan sonraki lohusalık döneminde ölen kadınlar.

. Cuma gecesi sebebi ne olursa olsun ölen kimseler.

. Ailesinin geçimi için helal yoldan para kazanırken ölmek.

 

Yorum Yap