Nasıl Yapılır Nedir

Silah Nasıl Yapılır

Editör by bilgisepeti

Silah, kullanımı çoğunlukla bilinen ya da en azından hakkında fikir sahibi olunan bir şeyken;  silah yapımı az sayıda insanın bilgi sahibi olduğu bir alandır. Çünkü  ‘silah nasıl yapılır’ sorusu çok sık akla gelen bir soru değildir. Yazımızın devamında sizlerle gelişmiş bir silah modelinin yapım aşamaları hakkında bilgiler paylaşacağız.

Silah Yapımı İçin Neler Gerekli 

İyi kalite bir silah yapmak için öncelikle sağlam alt yapıya ve teknolojiye sahip bir üretim tesisine ihtiyacınız olacaktır.  ‘Silah nasıl yapılır ‘ sorusunun ilk cevabı , ‘metalürji bölümü, tasarım bölümü, parçaları işleme ve birleştirme bölümü gibi birçok ayrı bölümün organize şekilde çalıştığı bir tesis ile yapılır. ‘  şeklinde olacaktır.

silahla-ilgili-detaylar

Bundan sonra,   başlangıç noktası olarak her biri iki kiloluk olan paslanmaz çelik çubuklara ihtiyacınız olacak.  Tabi bu çelikleri şekillendirmek için yüksek ısıda çalışan endüksiyon ısıtıcı fırınlara da ihtiyaç duyacaksınız. İhtiyaçlar listenizin devamı ise genel hatları ile şu şeklide uzuyor:

. Çeliği şekillendirmek için press baskı cihazları

. Kalıp hale gelmiş parçaları kesmek veya delmek için titanyum kaplama uçlara saip matkaplar

. Çeliği yüksek ısıda sağlamlaştırmak için ısıtıcı büyük fırınlar

. Tuz banyoları

. Seramik taşlarla dolu havuzlar

. Defo kontrol için geliştirilmiş bilgisayarlar

Silah Yapım Aşamaları Neler

silahla-ilgili-detaylar

Silah nasıl yapılır sorusuna cevap olarak beklediğiniz asıl kısım belki de burası. Silah imalatı için gerekli şartlar, ortam ve malzemeler hazır ise artık üretime başlayabilirsiniz.

Önce elinizde bulunan,  her biri iki kiloluk paslanmaz çelik çubukları indüksiyon ısıtıcı fırınlarda yumuşatmalısınız.  Bu yumuşaklık, diğer aşamada konulacağı kalıbın şeklini almasına yetecek kadar olmalı. Daha sonra yumuşattığınız çelik çubukları, her biri silahın bir parçası şeklinde olan kalıplara koyup baskı cihazına yerleştirmeli ve uygulanacak on tonluk baskı ile çeliğin silah parçalarına dönüşmesini sağlamalısınız.

silah-nedir

Daha sonra titanyum kaplı matkaplarla bu silah parçalarının ihtiyacı olan delik ve kesikleri oluşturmalısınız.  Titanyum kaplı matkap uçlarının deforme olmamış olması çok önemli çünkü yüzeydeki en küçük pürüz silahın işlevsiz hale gelmesine sebep olacaktır.

silah-nasil-yapilir

Buraya kadar geçilen aşamalar sonrasında,  çeliği dayanıklı hale getirmek için yüksek ısılı fırınlardan geçirip tuz banyosuna sokmalı ve gövdenin daha sağlam hale gelmesini sağlamalısınız. Birleşme kısmına geçmeden önce son olarak parçaları seramik taşlardan oluşan havuzdan geçirmeli,  parlak ve sağlam çelik gövdeler elde etmelisiniz.

Tüm denetimlerden başarı ile geçen parçalar işi bilen ellerde birleştirildikten sonra ise kullanıma hazır hale gelecektir.

Yorum Yap