Tarih

Şimon Peres Hakkındaki Dar Gerçekler

Şimon Peres Hakkındaki Dar Gerçekler
Editör by bilgisepeti

Bütün Müslümanlar terörist değildir oysa bütün teröristler Müslümandır” dediği iddia edilen, İsrail’in gizli nükleer programının mimarı 1923 Polonya doğumlu İsrailli siyasetçi Şimon Peres; felç geçirdikten ve uzun vakit çare gördükten iki hafta daha sonra hayatını kaybetti. Erdoğan’la Davos’ta yaşadığı “One Minute” tartışması ile hatırlanır.

Uzun senelerdir devamlı Filistin sorunu hakkında, “Baştan iki devletli çözüm seçeneğine dönmeliyiz” ifadesi, ”Geleceği başkalaşmak için geçmişinizle boşanmanız şarttır.” sözüyle desteklenir. Bilkent Üniversitesi göre kendisine onursal doktora verilmiştir. Oldukça gerçekçi bir dış politikaya sahipti. Türkiye’yle ilişkilerin iyi tutulması için Ermeni Meselesini gündeminden uzak tuttu.

Hagana’ya 24 yaşında katılarak İsrail’in kuruluşunda rol aldı.

1923’te varlıklı bir tüccarın oğlu olarak Belarus’ta dünyaya gelen Şimon Peres, İsrail kabinesi Knesset’te 48 yıl milletvekilliği, savunma bakanlığı, iki dönem başbakanlık ve cumhurbaşkanlığı görevlerinde bulundu, 2007’den beri sürdürdüğü cumhurbaşkanlığı görevini ise Temmuz 2014’te Reuven Rivlin’e devredecektir.

1932’de Şimon Peres’in babası Filistin’e göçtü ve Tel Aviv’e yerleşti. Aile, 1934’te baba Peres’i takip etti.Peres, 1945’te İngiliz ordusunda kamyon şoförü olan Sonya Gelman’la evlendi. 20 Ocak 2011’da eşi 87 yaşında vefat etti. Zvia, Yoni ve Nehemia adında üç çocukları oldu.İsrail Ordu’sunun yer altı grubu Haganah örgütünün personel işleri ve silah alımından sorumluluk sahibi oldu.29 yaşında bu görevi aldığında, bu göreve atanan en genç kişiydi.İsrail’in kuruluşunda Fransa ile Mirage avcı jetlerinin alınması için anlaştı.Daha sonraları Dimona Nükleer reaktörünü kurarak Fransa ve Birleşmiş Krallıkla üçlü bir anlaşma yapacaktır.Filistinlilerin kaçırdığı bir uçağı Uganda’nın Entebbe Havalananına götürdüğü 1976’da Savunma Bakanıydı100’den artı rehinenin kurtarıldığı operasyonu yönetti.Batı Şeria’daki Yahudi yerleşimlerini savunan Peres, daha sonra güvencin rolünü üstlendi.Sık sık Filistinlilerin toprak talepleri konusunda imtiyaz verilmesi gerektiğini dile getirmiştir.

israel_640FKÖ ile İsraillin birbirlerini tanıma anlaşmasını imzalamasından dolayı ödül alır.

İsrail Serbest Savaşı sırasında birçok diplomatik ve askeri görevde yer alan Peres, 1994’te Oslo Anlaşmasının imzalanmasının ardından, dönemin daha sonra öldürülen İsrail Başbakanı İzak Rabin ve Filistin lideri Yaser Arafat ile birlikte Nobel Uzlaşma Ödülü aldı. Hem şahin keza güvercin olarak bilinen Şimon Peres “Ermenilerin yaşadıkları trajiktir lakin soykırım değildir. Soykırım sözü bu durum için yararsız” açıklamasında da bulunmuştu.

Kaynak : www.bilgisepeti.org farkıyla sunulmuştur

Yorum Yap