Kültür -Sanat Nedir

Sinema Nedir? Sinemanın Tarihi

Bugün ‘Sinema nedir?’ diye sorulduğunda 3 yaşındaki çocukların bile bu konuda söyleyecek bir kaç sözü vardır.

Sinema hayatın ya da hayallerin beyaz perdeye aktarılmış halidir. Teknik olarak ard arda gelen fotoğraf karelerinin sesle buluşturularak hareketli bir şekilde beyaz perdeye taşınması olarak tanımlanına bilinir.

Ancak sinema yalnızca teknik değildir. Sinema bir kültürdür. Bakışı açısıdır. Bazen gerçek, bazen hayal bile edemeyeceğinizin üzerindedir.

Sinema kendinizi başka bir bedende başka bir hikayede hayal etme aracınızdır. Kısacası sinema hayattır.

Sinema Nasıl Kuruldu?

Aslında bu işi ilk olarak yapmaya başlayan sinemacıların bile durumun bu noktaya kadar gelebileceği konusunda en ufak bir fikirleri yoktu.

Öyle ki ilk film gösterimini gerçekleştiren Lumiere kardeşler bile kendilerine film çekmesi için işe aldıkları Felix Mesguish’e “Seni sürekli işe almıyoruz. Belki 1 yıl sürer bu iş, belki 6 ay” demişlerdir. Ancak durum onların bu sözlerinden öteye geçmiş, sinema teknolojileri beraberinde getirmiş ve bugün hayatımızın en önemli noktalarından biri haline gelmiştir.

sinemain-tarihi

İlk Film: Ciotat Garına Trenin Gelişi

İlk olarak bir film gösterimi Paris’te Capucine Bulvarı 14 numaradaki Grand Cade Salon Indiaen’de yapılmıştır. Takvimler 28 Aralık 1895’i göstermektedir.

Sinema nedir?” sorusu belki o gün tam olarak karşılığını bulamasa da “Sinema nasıl kuruldu?” başlığı anlamını tam da bu cafede bulacaktır.

kuzularin-sessizligi

Kendilerine cinematograf adı verilen bir oyuncak tasarlayan Lumiere kardeşler, bu makinayla film karelerini arka arkaya getirerek hareketlendirdikleri görüntüleri beyaz bir perdeye aktarıyorlardı.

İşte 28 Aralık 1895 günü de 25 kişinin izlediği gösterimde Ciotat garına gelen bir tren beyaz perdeye aktarılmış ve izleyenler bu gösterimden çok etkilenmiştir.

Lumiere kardeşler bu dönemde günlük hayatı yansıtan filmleri insanlara sunmuştur.

Sinema Yaygınlaşıyor

Fransa’da başlayan sinema gösterimi kısa sürede Avrupa’nın pek çok ülkesine de yayılmıştır. Almanya, İngiltere ve Amerika Birleşik Devletleri’nde de sinema insanların en büyük eğlence aracı haline gelmiştir.

warner-sinemalari

Sinema’ya Melies Etkisi

Lumiere kardeşlerin günlük hayatı yasıtan filmlerinin aksine o dönemin illizyonistlerinden George Melies de edindiği sinematografla sinemayı farklı bir boyuta taşımız ve ilk film hilelerini bulmuştur. Ayrıca George Meliese sinemanın kurgusal anlatımını da yapan ilk kişidir.

george-melies-sinema-kurgu

Melies 1902 yılında ilk bilim-kurgu film olarak kabul edilen ‘Aya Seyahat’i çekerek sinema tarihinde önemli bir başlangıç yapmıştır.

1900’lü yıllara gelindiğinde ise İngiltere ve ABD’nin film sektörüne girmesiyle film süreleri uzamış ve artık hikayeli filmelr yaygınlaşmaya başlamıştır.

Yorum Yap