Sağlık

Sivilceni sıkma ölürsün!

Editör by bilgisepeti

Ergenlikte başlayıp bazılarımız için ileri yaşlara dek dehşet ve stres sebebi olan sivilceler risk saçıyor.

Cildiye Uzmanı Dr.Ata Nejat Ertek, ”Sivilceleri sıkmayın, ovalamayın ve patlatmayın. Bilhassa yüzde fazla kayda değer bir bölge vardır ama bu bölgelerdeki sivilceleri baskı yapmak epeyce tehlikelidir. Bu güvenli olmayan alan ağız kenarlarınızdan burun köprünüze kadar olan yerdir. Buraya vefat üçgeni adı verilmiştir. Çünkü içindeki kan damarları başın arkadaki tarafında, beyne ait başlıca toplardamarlarla burada birleşiyor. Burada oluşacak bir enfeksiyon baş ağrısına, görünüm kaybına, felçlere, bazen de ölümlere neden olabiliyor” diyor.

Yüzünüzle kesintisiz bağlantı alışkanlığınız varsa burun ve dudak kıllarını cımbızla aldığınız, cildinizde oyuk açtığınız veya sivilceleri patlattığınız her sefer, oluşan yaralarda bakterilerin toplanması ve vefat üçgenindeki kan dolaşımına karışmasına sebep olur.

Çinko cilt sağlığı açısından manâlı

Sivilcelerden kurtulmak için A vitamininin önemli rolü vardır. Lakin mutlaka doktor kontrolünde alınmalıdır. Tekrar çinko da cilt sağlığı açısından önemlidir. Bilhassa erginlik çağında akne sıkıntısının, çoğunlukla yaşanmasının en önemli nedeni bu dönemde vücuttaki çinko miktarı düzeyi en daha alçak seviyededir. Çinko minerali içeriği yüksek olan kabuklu deniz ürünleri, et, tavuk, balık gibi besinlerin tüketilmesinde menfaat vardır.

Bir türlü kurtulamadığınız sivilce ve aknelerinizle ilgili mutlaka bir cildiye uzmanına danışmanızda menfaat var.

 

Kaynak : www.bilgisepeti.org farkıyla sunulmuştur

Yorum Yap