Nasıl Yapılır Nedir

Soğuk Havalarda Otomobil Neden Çalıştırılmaz?

Editör by bilgisepeti

Kış şartlarının kendini göstermesi ve havaların soğumasıyla birlikte araçların çalıştırılmasında yaşanan sorunlar artış göstermeye başladı. Bu sorunlar mesaiye kendi aracıyla gidenler için aracın kış şartlarına hazır olmaması sonucunda yaşanan mağduriyetlerle gün yüzüne çıkmaktadır. Özellikle gece havanın eksi 20 derecelere düştüğü şehirlerimizde, sabah otomobili çalıştırmak tam bir kâbusa dönüşebilmektedir. Soğuk havalarda otomobil neden çalıştırılmaz sorununun başlıca sebepleri benzinli araçlarda benzinin çabuk buharlaşmaması, dizel araçlarda ısınmanın beklenmemesi, LPG’li araçlarda yakıtın donması, akü problemleri ve de genel olarak kış bakımlarının yapılmamasıdır.

araba-neden-ariza-yapar

Benzin Niçin Geç Buharlaşır?

Bilindiği gibi benzinle çalışan otomobiller, karbüratörden gelen benzin hava karışımının bujilerde yakılması sonucu oluşan patlama ile pistonun hareket ettirilmesi prensibine dayanır. Normal hava koşullarında benzinin buharlaşmasında herhangi bir sorun çıkmazken havanın aşırı soğuk olduğu zamanlarda benzin daha geç buharlaşmaktadır.

Yeni nesil araçlarda var olan NFC teknolojisi, hava sıcaklığının derecesini ölçüp sisteme daha fazla benzin püskürtmesi ile bu sorunu gidermeye yardımcı olmaktadır. Soğuk havalarda marşa basıp motoru rölantide birkaç dakika bekletmeli, motorun ısınması için devri aşırı yükseltmeye çalışmamalısınız. Birkaç dakika rölantide bekletip motor belli bir sıcaklığa ulaştığında aracınızı normal devrinde hareket ettirmelisiniz.

Woman on a Cell Phone in a Snow Storm

Dizel araçlarda, çalışmayı kolaylaştırmak için kızdırma bujileri bulunmaktadır. Aşırı soğuk havalarda kızdırma bujilerini kontağı açar açmaz direk marşa basmamalı; havanın ısınmasını beklemeli ve uyarı lambası söndükten sonra marşa basmalısınız. Bu işlemi iki üç kez tekrarladıktan sonra marşa basmalısınız. Eğer çalışmıyorsa uzun süre marşa basmayın çünkü soğuk pistonların hareketi motora ciddi zarar verebilir.

LPG’li aracınız varsa aşırı soğuklarda LPG yakıt tankınız donabilir. Kış aylarında LPG’li araçlarda ilk çalıştırmayı benzinle yapmalısınız. Bunun için geceden aracınızı benzinle çalışma modunda bırakmanız faydalı olacaktır.

otomobil-neden-calismaz

Akü Kontrol Edilmeli

Otomobiller kış aylarında daha fazla elektrik harcarlar. Bu nedenle akünüzün yoğunluğunun ayarını yaptırmalı, ömrü geçmiş akülerinizi değiştirmelisiniz. Akülerin elektrot yoğunluğunun yüksek olması ve tam şarj olması da ilk çalıştırmaya pozitif etki edecektir.

Bakımlar Zamanında Yapılmalı

soguk-hava-otomobil

Öncelikle kış şartlarını en az hasarla atlatmak istiyorsanız aracınızın kış bakımlarını tastamam yapmalısınız. Aşırı soğuk hava motor soğutma suyunu donduracağından silindir bloğunu çatlatmaması için antifriz koymalısınız. Dizel motorlu araçlarınızın kızdırma bujilerini kontrol ettirmelisiniz. Periyodik bakımlarını yaptırsanız da kışa girmeden yağı mutlaka kontrol ettirin.

Aşırı soğuklarda geceden iki üç saatte bir aracınızı kısa bir süre çalıştırıp kapatmanız sabah aracınızı sorunsuz çalıştırmada yararlı olacaktır.

Yorum Yap