Tarih

Son Halife Abdülmecid Hakkında Bilgiler

Son Halife Abdülmecid Hakkında Bilgiler
Editör by bilgisepeti

29 Mayıs 1868’de Beşiktaş’ta doğdu. Sanatçı, müzisyen ve son Osmanlı Halifesi olarak bilinir. 23 Ağustos 1944’te Paris’te vefat etmiştir. II. Abdülmecid olarak isimlendirilir. TBMM kadar 19 Kasım 1922’de halife seçildi. Osmanlı hilafetine resmi olarak son veren 431 sayılı kanunun kabul edildiği 3 Mart 1924’e değin “halife” unvanını taşıdı. Hanedanın tek artist üyesidir ve döneminin Türk ressamları aralarında yer alır. Tarihe ve edebiyata merakı vardı, lisan öğrenmeye yatkındı. Arapça, Farsça, Fransızca ve Almanca öğrendi. Sanayi-i Nefise hocaları ile ilişki kurdu; Osman Hamdi Bey, Salvatore Valeri’den resim dersleri aldı.

Sürgün yıllarının ilk durağı Montrö’de bir ilan ile Ankara Hükümetini ‘ladini’ (dinsiz, din dışı) olmakla suçlamış ve İslam dünyasını Hilafet konusunda karar almaya çağırmıştı.

23 Ağustos 1944’de sürgünde bulunduğu Paris’te kalp krizinden öldü. Cenazesi Türkiye’ye kabul edilmedi. Paris Büyük Cami’nde 10 sene dek bekletilen naaşı, mütevelli heyetinin cenazeyi daha pozitif tutamayacaklarını bildirmesi üzerine Medine’ye nakledilerek Bâki Mezarlığı’na kılınan akşam namazından sonradan 30 mart 1954 tarihinde defnedildi. Babası son Osmanlı sultanlarından Abdülaziz Han’dır.

Kaynak : www.bilgisepeti.org farkıyla sunulmuştur

Yorum Yap