Kimdir

Spartaküs Kimdir?

Editör by bilgisepeti

Spartaküs kimdir, hiç araştırdınız mı? Bir çok filmi çekilen, dizileri ve kitapları seriler halinde insanlarla buluşturulan Spartaküs efsanesi, kişilere ve toplumlara ilham olup dilden dile yayılmıştır. Tam 2000 yıldır bilinen ve insanları peşinde sürükleten, esaretten kurtuluşun timsali köle Spartaküs en önemli tarihi kimliklerden biridir.

replikler-spartacus

Romalılara Köle Oluyor

Spartaküs kimdir sorusunun ilk yanıtı herhalde, köleliğe karşı ilk başkaldırışın, ilk köle isyanının baş kahramanı olan kişidir, şeklinde olacaktır. peki köle Spartacküs bunu nasıl başarmıştır? Spartaküs, dünya tarihinin en ünlü kölesi ve insanlarından biridir. Yaşadığı dönemler oldukça eski tarihlere uzanır. M.Ö. 120 yılı ile M.Ö. 70 yılı arasında yaşayan, mağlup olan ama aslında kazanan biridir.

spartacus-eserleri

Kökeni Trakya olan Spartaküs’ün köle olarak tüccarın eline düşmesi de burada gerçekleşir. Ardından Roma ordusunun seferleri sırasında Romalılara verilir. Birçok savaşta Romalıların kölesi olarak yer alır. Ancak sonrasında gladyatör okuluna, Romalı senatör Lentulus Batiatus’un yanına satılmıştır. Spartaküs bu okulda eğitim ve gladyatör savaşlarına katılsa da M.Ö. 73 yılında 69 gladyatör arkadaşı ile birlikte kaçar. Kaçtıkları yer Naples’tir. Silahları yoktur ve ancak birlik olurlar. Yolda karşılarına çıkan kaçak köleleri de yanlarına alarak önemli bir direnişi hazırlarlar.

spartacus-kimdir

İlk Köle İsyanı

Spartaküs kimdir dersek bir kölenin isyanına şahitlik yapacağımız bir tarihi olayı konu edinmiş oluruz. Köle Spartaküs gladyatör olarak kaçtığı hayatına artık kendiyle kader birliği yapan arkadaşlarını da almıştır. Yanındakilerle birlikte İtalya’nın dışından gelen Avrupalı kölelerle de önemli bir güç oluşturur. Avrupalı köleler ülkelerine geri dönmek istiyorlardı. Ancak karşılarına Roma ordusu çıkacaktı. Roma ordusu Spartaküs ve arkadaşlarının karşısına Vezüv geçidinde çıkacaktı. Elbette Spartaküs Roma ordusunda önceden savaşmıştı ve onların taktiklerini son derece iyi biliyordu. Ayrıca zeki ve tam bir savaşçı karakterli olan Spartaküs disiplinli ve eğitimli bir ordunun temellerini atmıştı. Kuzeye doğru ilerleyiş sürdü ve Romalılara ait iki lejyonu yok etti.

spartacus-replikleri05

Mağlubiyeti Bile Efsane Oldu

 M.Ö. 72 yılında ise karşısına dev bir Roma ordusu çıkıyordu. 30 bin kişilik Roma ordusunu da yenen Spartaküs’ün yanından ayırlan Crixus ve arkadaşları Romalıların öldürülmesi ile sonuçlanan bir durumu da yaşar. 2 Roma lejyonunu dağıtan, Alplere kadar ilerleyen köle ordusu amaçlarına ulaşacakken fikir değiştirirler ve dağılmadan tekrar güneye dönerler. Yanlarındakilerle ülkenin güneyindeki Messine boğazına ulaşırlar. Burada Kilikyalı korsanlların ihanetine uğrayan Spartaküs ilk kez yenilir ve Birindisi’ye kaçar. Burada ise Romalılarla çarpışan ve öldürülen köleler arasında Spartaküs’ün de olduğu söyleniyor. Ölümünün ardından köle ordusu dağılır. 6 bin 600 köle çarmıha gerilir. Ancak Romalılar Spartaküs’ün cesedini veya kendisini asla bulamazlar. Çünkü onu kölelerden ayrı bir işareti veya farklı bir simgesi yoktu.

Yorum Yap