Din

Süleymaniye Camii Hakkında Bilinmeyen Bilgiler

Süleymaniye Camii Hakkında Bilinmeyenler
Editör by bilgisepeti

I. Süleyman namına 1551-1557 seneleri arasında İstanbul’da Mimar Sinan tarafından yapı edildi. Olağan Osmanlı Mimarisinin en manâlı örneklerinden biri olarak aşina yapı, Mimar Sinan’ın kalfalık devri eseri olarak bilinir. Süleymaniye Külliyesinin içinde; medreseler, kütüphane, hastane, sıbyan mektebi, hamam, imaret, hazire ve dükkanlar bulunmaktaydı. Günümüze dek İstanbul’da yüzü aşkın deprem yaşanmasına rağmen, caminin duvarlarında en ufak bir çatlak görülmemiştir. Fatih külliyesinden sonradan ikinci büyük külliye Süleymaniye külliyesidir. İstanbul yarımadasının Haliç, Marmara, Topkapı Sarayı ve Boğaziçi’ni görebilen ortadaki en yüksek tepesinde inşa edilmiştir.

Süleymaniye Camii Foto

Süleymaniye Camii Hakkında Bilgiler:

Yağ lambalarından meydana çıkan islerin tek noktada toplanmasını karşılayan bir hava akımı yaratacak şekilde yapı edilmiştir. Camiden çıkan isler başlıca antre kapısının üzerindeki odada yığılmış ve bu isler mürekkep yapımında kullanılmıştır.

Dört fil ayağı üstüne oturan caminin kubbesi 53 m. yüksekliğinde ve 27,5 m çapındadır.

28 revakın çevrelediği avlunun ortasında dikdörtgen biçiminde bir şadırvan bulunmaktadır. Caminin kıble tarafında içinde Kanuni Sultan Süleyman’ın ve eşi Hürrem Sultan’ın bulunduğu bir hazire mevcuttur.

Kanuni Sultan Süleyman’ın türbesinin kubbesi yıldızlarla donanmış gökyüzü ifadesi vermesi için, içeriden, metalik plakalar arasına yerleştirilmiş pırlantalarla (elmaslarla) süslenmiştir.

Süslemeleri bakımından sade bir yapıya sahip caminin mihrap duvarındaki pencereler vitraylarla süslüdür. Mihrabın iki tarafındaki pencereler üstünde bulunan çini madalyonlarda Fetih Suresi, belli başlı kubbesinin ortasında ise Nur Suresi yazılmış bulunmaktadır. Caminin hattatı Hasan Çelebi’dir.

Süleymaniye Camisinin 4 minaresi vardır. Bunun nedeni Kanuni’nin İstanbul’un fethinden sonraki dördüncü padişah; bu dört minaredeki on şerefinin de Osmanlının onuncu padişahı olduğunun bir işaretidir.

Süleymaniye Camii

Kaynak : www.bilgisepeti.org farkıyla sunulmuştur

Yorum Yap