Tarih

Sultan Abdülhamid Hakkında Bilinmeyenler

Sultan Abdülhamid Hakkında Bilinmeyenler
Editör by bilgisepeti

Sultan_Abdul_Hamid_II_of_the_Ottoman_EmpireOsmanlı Devletinin 34. padişahı ve 113. İslam halifesi 22 Eylül 1842 doğumlu II. Abdülhamid, sultan Abdülmecid’in oğludur. Henüz 10 yaşında annesi Tirimüjgan Sultanın ölümü sonrası, bakımını Abdülmecid’in öteki çocuksuz eşi Piristû Bayan Efendi üstlendi ve Abdülhamid’i kendi çocuğu gibi büyüttü. Babasının ölümü sonrası yerine geçen amcası Abdülaziz öteki şehzadelerle birlikte Abdülhamid’in eğitimiyle de yakından alakadar oldu. 1867’de çıktığı Avrupa gezisine Abdülhamid’i de beraberinde götürdü. Sultan Abdülhamid uzunca boylu, esmerce tenli, uzunca burunlu, ela gözlü, hafif kıvırcık sakallı idi. Akıl ve hafızasının dinç olduğu, açık bir tarzda konuştuğu, kendisine anlatılanları uzun müddet sabırla dinlediği söylenir.

Matbaa ve yayınlama işlerine çok meraklıydı. Modern makineleri Türkiye’ye getirtip nitelikli divan eserleri bastırdı. Örneğin Cem Sultan Divanı’nı bastırıp bazı nüshalarını İngiltere’ye, Almanya’ya ve Amerika’ya gönderten Sultan Abdülhamid dedektif romanlarına ve seyahatnamelere çok meraklıydı. İki ile beş bin adet arasında olduğu rivayet edilen bir polisiye roman koleksiyonu vardı ve bunların birçoğu Yıldız yağması esnasında kayboldu.

Sherlock Holmes’un tüm maceralarını eksiksiz Osmanlıcaya tercüme ettirmişti. Avrupa’daki tüm kayda değer gazetelere aboneydi. Romanları haremde de okunur ve elden ele gezer, daha sonra kütüphaneye teslim edilirdi.

Kızıl Sultan iddiası, Albert Vandal adlı bir Fransız yazan kadar ortaya atılır. Atılış sebebi, Abdülhamid’in Ermeni isyanlarını bastırtmış olmasıdır. Ilk kız okulları II. Abdülhamid zamanında açılmıştır. Tahta geçtiği sene 250 olan rüştiye sayısı 1909’da 900’e, 6 olan idadi sayısı 109’a çıkmıştır. 1877’de İstanbul’da yalnızca 200 tane modern ilkokul varken 1905’te 9 bine çıkmıştı. Büyük ölçüde gerçekleşen projelerden birisi Hicaz Demiryolu’dur. Telefon Avrupa’da kullanılmaya başlandığı tarihten (1876) sadece 5 sene sonra, yani 1881’de İstanbul’a getirilmiş ve sınırlı da olsa istifadeye sunulmuştur. Telgraf hatları döşenmesine onun vaktinde hız verilmiş, hatta bu hatların her birinde meteorolojik gözlemler yapılması için talimat verilmiştir.

1899 yılında, halen faaliyette olan Şişli Etfal Hastanesi’ni kurdu. 25 Mart 1906 tarihli fermanıyla Okmeydanı’ndaki Darülaceze’yi kurdurmuştur. 20. yüzyılın başlarında İstanbul’da Haliç’e, bundan başka Boğaziçi’ne birer köprü yaptırmayı da düşündü, bunun için projeler hazırlattı. Projesi çizdirilen, fizibilitesi çıkartılan ve ihalesi yapılarak inşasına başlanan projelerden birisi de Yemen Demiryolu’dur. Kızı Ayşe Sultan’a göre, babası II. Abdülhamid’in 13 eşi olmuştur. Bazı kaynaklarda 16 diyenler de mevcuttur.

Kaynak : www.bilgisepeti.org farkıyla sunulmuştur

Yorum Yap