Tarih

Tarihten Hiç Duymadığınız İlginç Bilgiler

Tarihten Hiç Duymadığınız Ilginç Bilgiler
Editör by bilgisepeti

Tarih, birçok kişiye kompleks ve bıktırıcı gelse de gülünç ve eğlenceli yönleri de yok değil. Tarih her tarafında bir milyona yakın kişinin cadı oldukları gerekçesiyle öldürüldüğünü muhtemelen duymamışsınızdır veya Deli İbrahim’in haremindeki 280 kadından şüphelendiği için çuvala koyup denize attırdığını.

1912’de Paris’te bir yetimhane çekilişle bebek dağıtarak bağış toplamıştır.Meksikalı bir general olan Santa Anna kesilen bacağı için bir cenaze töreni düzenleyecek değin romantikti.Çin’deki tek çocuk politikası nedeniyle her sene onbinlerce bebek terk edilmektedir.19. yüzyılın başında takma dişler, genellikle ölülerin ağzından sökülen dişlerle yapılırdı.Roma İmparatoru Gaius, atını senatör yapacak kadar tutkuyla severdi.İlk piramitler yapı edildiğinde mamutlar hala hayattaydı.Drakula’veya esin kaynağı olan Kazıklı Voyvoda onbinlerce kişiyi kazığa oturtmuştur.Cengiz Han 40 milyon birey öldürmüştür, bu rakam o yıllardaki Dünya nüfusunun yüzde 11’idir.Buz çağında Britonlar, insan kafataslarını bardak olarak kullanıyorlardı.1212’de yaşları 14’ü bile bulmayan 50 bin çocuk, Çocuk Haçlı Seferi’ne katıldı. Ardından esir olarak satıldı.Romalılar insan idrarını ağız temizliği için kullanacak dek kendilerine güvenirdi.Ortaçağ’da suçlu kişiden elini kaynar suya sokması istenirdi, yanmadan çıkarsa masumiyeti kanıtlanırdı.Orta Devir’da Avrupa’da hayvanlar da suçlarından dolayı yargılanırdı ve genellikle ölüm cezası alırlardı.Joseph Stalin’in 1929 – 1953 aralarında 60 milyon kişinin ölümünden sorumluluk sahibi olduğu düşünülür.1917’de ilk doğum yoklama kliniğini açan Margaret Sanger bir ay süreyle hapisle cezalandırılır.1896’daki İngiliz – Zanzibar Savaşı yalnızca 38 dakika sürerek dünyanın en kısa savaşı olur.1952’de Albert Einstein, İsrail Devlet Başkanlığı teklifini reddeder.II. Dünya Savaşında Berlin’e düşen ilk bomba yalnızca Berlin Hayvan Bahçesindeki bir fili öldürmüştür.Antik Mısır’da taş ya da odun yastık olarak kullanılırdı.Eskiden, kadınlar hamama bütün mücevherlerini takıp giderlerdi. Statü sembolü sayılırdı.Star Wars birincil çıktığında Fransızlar hala giyotinle idam yapıyordu.Osmanlı sarayının buzu, Keşiş dağından (Uludağ) getirilirdi. Buz için hususi evraklar tutulurdu.3. Selim’i tahttan indiren Aygır İmam, bir oturuşta 1 okka pastırmaya 40 yumurta kırmış. Mide fesadından ölmüştür.

ottoman

Yıldırım Beyazıt Bursa’da Ulucami’yi yaptırınca, Dikte Sultan’ı yanında alarak fikrini sorar. Emir Sultan; “Hoş fakat dört köşesinde birahane yetersiz” deyince Beyazıt içkiye veda eder. Tarihte ilk alkol içen padişah, Beyazıttır.

16. yüzyıl Paris’inde popüler eğlencelerinden biri, yazın ortasına eşit gelen günde torbalar dolusu kedi yakmaydı.12. yüzyılda Avrupalılar kuşları ağaçların doğurduğuna inanıyordu.Rock’n Roll’un kralı Elvis Presley lise yıllarından beri saçlarını koyu renge boyuyordu; lakin doğrusu sarışındı.Antik Mısır’ın en meşhur kraliçesi Kleopatra, bütün dokuz dil konuşmaktaydı.Leonardo da Vinci bir vejetaryan ve hayvan hakları savunucusuydu; kafesteki kuşları alır ve özgür bırakırdı.Ünlü sanatçı Pablo Picasso’nun bebekken birincil konuştuğu kelime İspanyolca “kalem” kelimesiydi. Kaynak : www.bilgisepeti.org farkıyla sunulmuştur

Yorum Yap